Оксфордският университет е разработил метод за бърз анализ на пробите за заразяване с новия коронавирус (COVID-19), предаде БГНЕС, позовавайки се на ТАСС.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Според експерти, анализът разкрива наличието на болестта в ранните етапи, когато концентрацията на вируса в организма е все още ниска. Има и информация от Китай - от Шънджън, че тестът работи на 100%, пише британският вестник The Telegraph.
Както съобщи сайтът на университета, получаването на резултата отнема половин час и изисква само поддържане на постоянна температура на пробите.
"Уникалността на новия анализ е как се открива вируса, тъй като RNA или SARS-CoV-2 (COVID-19) РНК фрагменти могат да бъдат разпознати. Методът вече включва проверки за фалшиво положителни или фалшиво отрицателни тестове и демонстрира висока степен на точност", казва проф. Вей Хуанг, един от разработчиците на методологията.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Както е отбелязано в публикацията, в момента анализите върху РНК на новия тип коронавирус отнемат между час и половина и два часа. Предимството на новата техника, освен скоростта ѝ, е и това, че резултатът може да се определи с просто око и извън лаборатория (потенциално дори и у дома). В допълнение, анализът разкрива наличието на заразяване в ранните етапи, когато концентрацията на вируса в организма е все още ниска. Учените се надяват, че благодарение на тази новата техника властите своевременно ще идентифицират повече заразени и ще ги изолират, като по този начин ще предотвратят разпространението на инфекцията.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Новата технология е разработена под ръководството на проф. Вей Хуанг и неговия колега Цуи Чънгфен. Тестовете са проведени в изследователския център на Оксфордския университет в Сучжоу, Китай и в болница в Шънджън, с първоначални експерименти в Обединеното кралство. В момента се работи за разработване на устройство за анализ и обработка на резултатите.
Ако ефективността на методологията бъде потвърдена в клинични условия във Великобритания, може да започне производството на новите тестови комплекти.
Междувременно, учени откриха лесен и бърз начин за измерване на телесната температура със смартфон от разстояние до 50 метра, съобщи РИА Новости
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души
През септември 2020 г. в Русия ще бъде представен стикер термометър, който може дистанционно да прехвърля данни за телесната температура на смартфон, каза Мария Галямова, ръководител на инфраструктурния център HealthNet на Националната технологична лаборатория.
Устройството се състои от две части: медицински термометър под формата на стикер върху тялото и приложение за смартфона, чрез които ще бъде възможно дистанционно да се проверява телесната температура и да се получават резултати по всяко време. Изискването е телефонът и термометъра да са на разстояние не повече от 50 метра. Предвижда се устройството да се използва в болници и у дома.
В новото устройство няма живак, то е нетоксично и напълно безопасно за хората и околната среда. Цената на стикера на термометъра ще бъде сравнима с цената на инфрачервените термометри, а точността на измерването ще съответства на тази на обичайния живачен термометър.
Още: "Още по-крути мерки на Балканите заради коронавируса, ето как се развива епидемията по света"