Колкото и пластмасата да е била вредна през последните години, тя всъщност е забележително изобретение за човечеството, което ни позволява да изработваме уникални материали за основни предмети и ежедневни нужди. Проблемът е, че толкова много от тях се озовават в сметища и в океани, застрашавайки живота на организми и замърсявайки природата. Иронично, собственото ни изобретение се връща след време в нас самите, когато ядем морски дарове, риби и суши и по други незабележими начини - и едва ли това е полезно за здравето.
Най-добрият начин да се справим с пластмасата е да създадем кръгова икономика, при която ресурсите могат да се използват повторно, вместо да се изхвърлят - а новата технология, разработена от международен изследователски екип, може да бъде иновативно решение за справяне с проблема.
В октомврийското издание на списание Nature Catalysis учени от Оксфорд и други университети във Великобритания, в сътрудничество с изследователски групи в Китай и Саудитска Арабия, обявиха, че са разработили прост метод за извличане на ценни химикали от пластмасови отпадъци, така че рециклиращите да имат начин да печелят повече пари от събиране на пластмасови отпадъци.
Според проучването, новият процес на екипа включва разбиване на пластмасата до нейните молекулярни компоненти чрез пулверизиране и използване на микровълни. Това може да освободи основните компоненти на пластмасовите материали, включително водород и чист въглерод, които след това могат да образуват продукти с висока стойност, като въглеродни нанотръби.
Обикновено оборудването за рециклиране на отпадъци загрява самата пластмаса, за да я разтопи. В този случай обаче изследователите първо подгряват своята подбрана смес от катализатори, което задвижва процеса на преобразуване напред по нови начини.
Между 30 и 90 секунди по-късно екипът установи, че техният процес ще произведе полезни химикали. Полученият от тях водород е 97 процента чист, осигурявайки голям потенциален източник на чисто водородно гориво - а въглеродът, който са получили, е изработен във висококачествени въглеродни нанотръби, инженерен материал от следващо поколение, който е изключително издръжлив, но лек. Тези материали, взети заедно, биха могли да осигурят решаващ поток от приходи за рециклиращите.