Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Нощната дискотека" на мозъка

19 април 2016, 07:45 часа • 5085 прочитания

Невробиолози от Калифорнийския университет са изяснили по какъв начин дълбокият бавен сън допринася за образуването на дългосрочни спомени.

Ключова роля в този процес играе взаимодействието между електрическата активност на мозъка и формирането на синаптични връзки между невроните. Резултатите от изследването са публикувани в изданието Journal of Neuroscience, пише Lenta.ru.

Известно е, че сънят играе важна роля във формирането на паметта. Докато нашият организъм почива, мозъкът, в който не постъпва информация от сетивните органи, продължава да бъде активен.

Енцефалограмата показва бързи и нискоамплитудни ритми на невронна активност в хипокампа – област от мозъка, която отговаря за прехода от краткосрочната памет в дългосрочната.

След тези ритми следват бавни и високоамплитудни колебания в кората на главния мозък. В същото време хипокампът превежда придобитите по време на бодърстване епизодични спомени в кората, където те се превръщат в дългосрочни.

С помощта на математически модел учените успели да установят, че електрическата активност в главния мозък по време на дълбок сън е свързана с образуването на синаптични връзки между невроните.

При това бавните високоампилитудни колебания, които отразяват синаптичните изменения в кората, се намират под влиянието на бързите ритми на хипокампа. На свой ред синаптичните изменения също оказват обратно влияние на бавните ритми, формирайки нещо като обратна примка.

Това е необходимо за повторното възбуждане на определени вериги от невроните на кората, за да се укрепят спомените.

По думите на учените в процесите на консолидиране на паметта хипокампът не взема участие. Той само отговаря за входния сигнал, който постъпва в кората, "записва" определени спомени, предизвиква тяхното повторение, което укрепва съответните синаптични връзки между невроните, в които ще се съхранява паметта за предишните събития.

Нормалният сън се състои от две фази – бърза (стадий на бързи движения на очите) и бавна. Тези фази се редуват в продължение на 4-5 цикъла през осемчасовия сън.

Бавният сън продължава около 80-90 минути и се състои от няколко стадия, включително дълбока, на която се падат не по-малко от 20% от общото време на сън.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес