Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нетленни реликви са открити в главната пирамида на Теночтитлан

21 юни 2022, 09:00 часа • 8441 прочитания

Археолози от Националния институт по антропология и история на Мексико (INAH) са извършили разкопки в подножието на главния храм на Теночтитлан, древната столица на ацтеките. В резултат учените са открили ритуални дарове, съдържащи над 1500 различни дървени предмета.

Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море

Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство

Както пише Heritage Daily, находката е направена в подножието на големия храм Темпло Майор, който е известен като Пирамидата на Уицилопочтли. Той е част от комплекса от култови съоръжения в столицата на ацтеките Теночтитлан (съвременно Мексико Сити). Смята се, че първоначално пирамидата се е извисявала на 60 метра над ритуалния район на града, а на върха ѝ имало два храма в чест на боговете Уицилопочтли (бог на слънцето и войната) и Тлалок (бог на дъжда и плодородието).

Теночтитлан. Diego rivera / Public Domain

Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене

Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет

Именно там, в сърцето на свещения комплекс, археолозите са открили безпрецедентно голяма колекция от религиозни дарове. Хиляди различни предмети били извадени от тайника: маски, шапки, скиптри, пекторали, статуетки, инструменти за хвърляне на стрели и самите стрели. Открити са и обеци, кани и около 1500 дървени предмета. Всички тези дарове според учените може да са поставени тук от жреците по време на ритуала по освещаване на пирамидата.

Изненадващо, но дори дървените предмети са оцелели до наши дни. Известно е, че строителството на храма Темпло Майор започва след 1325 г. Зданието е разрушено от испанците през 1521 г. По такъв начин възрастта на намерените реликви е поне 500 години.

Испанците нахлуват в Теночтитлан. Неизвестен автор Public Domain

Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване

Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение

Специалистите обясняват доброто запазване на реликвите с уникалните анаеробни условия на местната почва и високата влажност, която се е запазила през последните пет века. Вероятно естествената среда се е оказала отличен консервант, който е предотвратил разлагането на дървесината.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Археолози откриха гроб на представител на митичната култура Ацтатлан в Мексико

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес