Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Необичайно химично съединение е открито в картина на Рембранд

18 януари 2023, 19:00 часа • 11052 прочитания

Международна група учени са изследвали картината на Рембранд „Нощна стража“ и са открили в нея оловно съединение, което е рядкост за подобни платна. Откритието дава нов поглед върху техниката на рисуване от XVII век.

Платното „Нощна стража“ с оригинално име „Ротата на капитан Банинг Кок“, завършено през 1642 г. и изложено в Райксмузеум в Амстердам, се смята за най-известната творба на Рембранд. Учени от Държавния музей на Амстердам (Нидерландия), Европейския синхротронен център (Франция), Университета на Антверпен (Белгия) и други научни организации са изследвали „химията“ на картината „Нощна стража“. Тяхното изследване е публикувано в списанието Angewandte Chemie International Edition.

Работата на художника е изследвана с помощта на широкомащабни техники за изобразяване и рентгеново сканиращо устройство, разработено в Университета в Антверпен. От боята на картината били взети миниатюрни проби, които били изследвани с микрорентгенови сонди.

Анализът разкрил наличието на неочаквано химическо съединение – оловен формиат (сол на олово и мравчена киселина), представляващ безцветен кристал, който се разтваря във вода. Това съединение никога не е било срещано в картини от далечни епохи, защото вероятно бързо изчезва от платното – може да се намери само на съвременни художествени произведения.

Изследователите смятат, че откритието на оловен формиат предоставя на науката нова информация за възможната употреба на маслени бои на основата на олово от Рембранд, както и за сложния химичен състав на исторически картини, рисувани с масло.

Учените дори се опитали да получат боята, използвана от „майстора на изобразяването на лица и ръце“ в лабораторията. Те предполагат, че за нейното получаване художникът може да е използвал затоплено ленено масло и разтворен оловен оксид. Това обаче е само една от хипотезите и изследователите възнамеряват да проучат други начини за получаване на бои, използвани от Рембранд. Възможно е обаче оловен формиат да са е появил на картината поради по-късни реставрационни работи. Всичко това предстои да се изясни.

ВИЖТЕ ОЩЕ: От какво е болна Мона Лиза?

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес