Международна група учени са изследвали картината на Рембранд „Нощна стража“ и са открили в нея оловно съединение, което е рядкост за подобни платна. Откритието дава нов поглед върху техниката на рисуване от XVII век.
Още: Антикитерският механизъм може да е блокирал постоянно
Още: Изумително ново откритие за листата на растенията
Платното „Нощна стража“ с оригинално име „Ротата на капитан Банинг Кок“, завършено през 1642 г. и изложено в Райксмузеум в Амстердам, се смята за най-известната творба на Рембранд. Учени от Държавния музей на Амстердам (Нидерландия), Европейския синхротронен център (Франция), Университета на Антверпен (Белгия) и други научни организации са изследвали „химията“ на картината „Нощна стража“. Тяхното изследване е публикувано в списанието Angewandte Chemie International Edition.
Работата на художника е изследвана с помощта на широкомащабни техники за изобразяване и рентгеново сканиращо устройство, разработено в Университета в Антверпен. От боята на картината били взети миниатюрни проби, които били изследвани с микрорентгенови сонди.
Анализът разкрил наличието на неочаквано химическо съединение – оловен формиат (сол на олово и мравчена киселина), представляващ безцветен кристал, който се разтваря във вода. Това съединение никога не е било срещано в картини от далечни епохи, защото вероятно бързо изчезва от платното – може да се намери само на съвременни художествени произведения.
Още: Жени с ендометриоза разказват, че намаляването на тези 4 храни облекчава болките им
Изследователите смятат, че откритието на оловен формиат предоставя на науката нова информация за възможната употреба на маслени бои на основата на олово от Рембранд, както и за сложния химичен състав на исторически картини, рисувани с масло.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Този потопен монумент може да е истинската Атлантида и да пренапише историята (ВИДЕО)
Още: Изумително: Картографираха част от мозъка, прилича на галактика (ВИДЕО)
Учените дори се опитали да получат боята, използвана от „майстора на изобразяването на лица и ръце“ в лабораторията. Те предполагат, че за нейното получаване художникът може да е използвал затоплено ленено масло и разтворен оловен оксид. Това обаче е само една от хипотезите и изследователите възнамеряват да проучат други начини за получаване на бои, използвани от Рембранд. Възможно е обаче оловен формиат да са е появил на картината поради по-късни реставрационни работи. Всичко това предстои да се изясни.
ВИЖТЕ ОЩЕ: От какво е болна Мона Лиза?