Пълен пилон на храм на Птолемеите, наречен „Батлъми“ и описан като „важен крайъгълен камък“, е открит от западната страна на главния храм в Сухадж – древен и модерен град по протежение на плодородния западен бряг на Нил.
Още: Нашият свят естествено възниква от паралелни квантови вселени
Още: Неочаквана масова миграция към Скандинавия през Тъмните векове откриха генетици
Впрочем разкопките били провеждани в древния град Атрибис, култов център за поклонение на бог Мин-Ре, богинята лъвица Репит, също негова съпруга, и техния син, бога дете Колантес.
Това е изключително уникално откритие, което е причината да предизвика толкова много вълнение в археологическата общност.
Колко страни има Великата пирамида в Гиза? Защото не са четири
Още: С помощта на светлината: Учени създадоха молекули с "невъзможна" структура
Още: 2025 г.: Нова година - ново поколение
Съвместната египетско-германска археологическа мисия, състояща се от Върховния съвет по антиките на Египет и Германския университет в Тюбинген, се ръководи от д-р Мохамед Исмаил Халед, генерален секретар на Върховния съвет. Той обяснява, че това откритие проправя пътя за по-нататъшни разкопки на мястото на храма, голяма част от който остава затрупан.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Разкопаха асирийски храм, опожарен и ограбен от армията на Вавилон
Още: Продължителността на дните се променя и причината вероятно е дълбоко в Земята
„Фасадата на пилона, която беше напълно открита, е широка 51 метра, разделена на две кули, всяка с ширина 24 метра, разделени от входната порта“, казва д-р Исмаил Халед.
Периодът на Птолемеите в Египет (305 – 30 г. пр.н.е.) се характеризира със смесица от гръцка и египетска култура под управлението на Птолемей I Сотер, един от генералите на Александър Велики. Владетелите на династията възприели местните обичаи и дори облеклото на фараоните, като същевременно пренесли гръцките език, изкуство и култура в региона.
Още: Учени: Сърфирането в интернет намалява с 50% риска от деменция
Още: Уроците, които не научихме през 2024 г.
Докато почиствали главната входна порта в средата на пилона, изследователите открили йероглифни текстове, украсяващи външната фасада. Текстове имало и по вътрешните стени. Учените са открили и сцени, изобразяващи императора, приемащ Репит, считана за покровителка на храма, заедно с нейния син.
„Чрез изучаване на картушите, открити на входа и на една от вътрешните страни, беше установено, че тази порта датира от управлението на крал Птолемей VIII, който може да е бил основателят на храма“, каза Мохамед Абдел Бадие, ръководител от Централната администрация за антиките на Горен Египет и ръководител на египетската страна на мисията. Сред текстовете вероятно ще бъде открит и картуш с името на кралица Клеопатра III.
Мумията на Шрьодингер: Учени сканираха саркофаг, който не може да бъде отворен (ВИДЕО)
Птолемей VIII управлява Египет от 170 г. пр.н.е. до 116 г. пр.н.е. и е описан от гръцките текстове като жесток, дебел и дегенерирал, но и един от най-хитрите политици на елинистическата епоха, съобщава The Heritage Daily. Находки, които осветляват подробностите от неговото управление, са сравнително редки и това прави откритието особено полезно.
Южната камера на храма е била открита преди това от британска археологическа мисия, обяснява д-р Кристиан Лайц, ръководител на германския контингент на екипа. Входът на тази камера също е украсен с йероглифни текстове и интересното е, че има сцени, представящи отново Репит с бога на плодородието Мин, заобиколен от вторични небесни божества. Археолозите предполагат, че това е било на място за измерване на часовете на денонощието.
Д-р Маркус Мюлер, директор на обекта от германска страна, казва, че са открили и неизвестно досега помещение в горната част на стълбище. Това помещение е било достъпна през по-малък вход на външната фасада, с четири стъпала на стълбището, водещо до открит горен етаж, вероятно разрушен около 752 г. сл.Хр.
Изглед към целия храмов комплекс в Сухадж. Supreme Council of Antiquities
Съвместната египетско-германска мисия работи в района на Атрибис повече от десетилетие. Към днешна дата те са разкопали напълно всички компоненти на главния храм на Атрибис и са открили една от повече от 30 000 остракона с демотически, коптски и йератически текстове, наред с други археологически находки.
Зодиакален знак на 2200 години е открит в Египет
Учените ще продължат работата си на обекта, за да разкрият целия храм през следващия сезон на разкопки, с подкрепата на Върховния съвет по антики и проекта Athribis на университета в Тюбинген. Тази завладяваща древна структура вероятно има още много тайни за разкриване и мисията е решена да ги открие всички.