Археолози от университета на Исландия направиха анализ на таксони от дърво, парчета от които били открити при разкопки в Гренландия в скандинавски ферми от XI – XIV век. Резултатите показали, че част от дървесината е внесена там от Северна Америка, пише Heritage Daily. Изследването е публикувано в списание Antiquity.
Авторите на работата припомнят, че Гренландия е била заселена от норвежки и исландски заселници през 985 или 986 г. Те основават две колонии на югозападния бряг: Ейстрибигд и Вестрибигд.
Останките от тези селища са оцелели до наши дни. Именно там съвременните археолози събрали дървесни проби, датирани от XI – XIV век. Първоначалната цел на изследването била да се установят разликите между местната и вносната дървесина. Дървесните ресурси на Гренландия са доста ограничени, затова учените отдавна предполагат, че колонистите може да са внасяли там не само някои стоки, но и материали, включително желязо и дърво.
Учените откриха какво е прогонило викингите от Гренландия
Новото изследване показало, че материалите действително са донесени от заселниците от много по-отдалечени места, отколкото се смяташе по-рано. Истинска сензация било това, че преди почти хиляда години къщи и други постройки на брега на Гренландия са били построени от дъб, бук, бучиниш и бор, които не се срещали в Северна Европа в началото на второто хилядолетие на нашата ера.
Ето защо авторите на работата стигнали до извода, че тези дървета са расли в Северна Америка, откъдето заселниците ги донесли в Гренландия. Учените казват, че новите данни са в съответствие със скандинавските саги, които описват как мореплавателите Лейфур Хепни, Торлейфур Карлсефни и Фрейдис са донесли дървен материал от Винланд (както скандинавците са наричали Северна Америка) в Гренландия.
Карибски пирати. Учените разкриха тайната на Черната брада и неговия потънал кораб
Дървесина е постъпвала и от Европа, включително дъб, бук и бял бор, като част от европейската дървесина може да е попаднала там под формата на готови изделия, например бъчви. Освен това учените не изключват, че корабната дървесина може да е използвана повторно и за изграждането на сгради.
„Наличието на северноамериканска дървесина говори за това, че скандинавските гренландци са имали средствата, знанията и подходящите плавателни съдове, за да прекосяват протока Дейвис до източното крайбрежие на Северна Америка поне до XIV век“, заключават авторите на изследването.