Изследователи от университета на Мериленд са стигнали до извода, че бързото изчезване на планктона постепенно превръща Индийския океан в екологична пустиня, става ясно от статия в сп. Science News.
Проведено изследване на океанолозите е установило, че за последните 16 години количеството фитопланктон в Индийския океан е намаляло с една трета.
Според учените това е нарушило хранителната верига, подкопало е екосистемата и е довело до намаляване на популацията на обитателите. Например популацията на риба тон като цяло е намаляла почти с 50%, а в някои райони – до 90.
Освен това бързото изчезване на планктона е предизвикало рязко затопляне на водите на Индийския океан. През ХХ век, в сравнение със средносветовните стойности, то е нараснало с 50%. Заедно всичко това може да доведе дотам, че още в близко бъдеще западната част на Индийския океан да се превърне в "екологична пустиня", практически безжизнено място.
Изводите на учените са направени въз основа на резултатите от компютърно моделиране. За анализ са използвани космически снимки на повърхността на океана. Националното управление за океански и атмосферни явления в Сиатъл тази година ще започне петгодишна експедиция в Индийския океан. Учените възнамеряват да проверят получените данни.
Изследването е публикувано в сп. Geophysical Research Letters.