Астрономи засякоха нещо в центъра на галактиката Млечен път, което ги е объркало, съобщи „Слаш Джеар“.
Екип е засякъл повтарящ се радиосигнал близо до центъра на нашата галактика, който според тях е различен от всеки един радиосигнал, получаван преди. Изследователите са сигурни, че радиосигналът не е бърз радиосигнал, пулсар или звезда с ниска маса.
Въпреки че знаят какъв сигналът не е, те не знаят какъв всъщност е. Загадъчният радиосигнал е странен с това, че понякога изглежда много ярък в радиочестотния спектър в продължение на седмици и след това напълно изчезва в рамките на деня. Астрономите казват, че поведението му не отговаря на нито един известен профил за типове небесни тела. Те смятат, че източникът на мистериозния радиосигнал може да представлява нов клас обекти, открити чрез радиообработка.
Обектът, създаващ радиосигнала, е наречен ASKAP J173608.2−321635 и е открит от радиоастрономи с помощта на Австралийския квадратен километров масив Pathfinder (ASKAP). Странният сигнал е открит в проучване на ASKAP, проведено от април 2019 г. до август 2020 г.
В това проучване сигналът се е появил 13 пъти и никога не е продължил повече от няколко седмици на събитие. Една от странностите на радиосигнала е, че той няма предвидим модел, а се появява и изчезва на случаен принцип. Друга странност е, че сигналът не се е появил в данни, събрани от други радиотелескопи преди това изследване.
Друга голяма загадка е фактът, че астрономите се опитали да наблюдават обекта с помощта на други телескопи, включително рентгеновата обсерватория Чандра и обсерваторията Суифт, заедно с други инструменти. Въпреки това, когато обектът бил разгледан с тези други телескопи, способни да улавят близки до инфрачервените дължини на вълните, сигналът изчезнал напълно. ASKAP J173608.2−321635 изглежда няма емисии в други части на електромагнитния спектър.
Астрономите смятат, че най-близкото съвпадение с това, е вид обект, известен като краткотраен радиосигнал в галактически център. Досега са открити само три от тези обекти и ако този сигнал е такъв, това ще промени теориите за това на какво са способни обектите.