Днес, 7 февруари, светът отбелязва 14-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, Денят отдавна излиза извън рамките му и през 2015 г. беше отбелязан в 110 държави на всички континенти.
Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора и върху необходимостта родители, образователни институции и други организации да полагат все повече усилия за развитие на дигитална и медийна грамотност у децата от най-ранна възраст, пише БГНЕС.
Всяка година Денят за безопасен интернет слага началото на кампании, включващи различни дейности и инициативи във всяка държава. В страните от ЕС инициативите се координират от националните Центрове за безопасен интернет.
В България международният Ден за безопасен интернет е под логото „От теб з@виси“. В детския научен център „Музейко“ за първи път ще бъдат представени основни резултати от национално представително изследване от края на 2016 г. сред български деца на възраст 9-17 години за рисковете, с които те се сблъскват в интернет и начините, по които се опитват да се справят с тях. Децата влизат в интернет с 3 години по-рано и родителите по-рано ги оставят без надзор .
Само за последните 6 години възрастта, на която най-много български деца влизат за първи път в интернет, е спаднала с 3 години – от 9 на 6 години. В същото време родителският надзор започва да отслабва от 9-годишната им възраст. Какви рискове крие това показва национално представителното изследване „Децата на България онлайн“, проведено в края на 2016 г. от МаркетЛинкс по поръчка на Националния център за безопасен интернет.
В Детския научен център „Музейко“ в София ще се състои и тържествена церемония за награждаване на групи ученици от Стара Загора, Божурище и Панагюрище, които се представиха най-добре в провеждането на образователна дейност сред връстници в рамките на национално състезание между обучението от Центъра за безопасен интернет киберскаути.