Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Масивни експлодиращи метанови кратери разкъсват Сибир

13 ноември 2024, 07:50 часа • 3804 прочитания

В далечната сибирска тундра самата земя е започнала да експлодира. От 2014 г. повече от 20 мистериозни кратера са разкъсали Вечната замръзналост на руската Арктика, оставяйки след себе си нащърбени дупки, пълни с мастилен мрак. От години учените се опитват да обяснят тези странни и, честно казано, страшни кратери.

Веднъж погрешно взети за метеоритни кратери или отхвърлени като ексцентричност на замръзнала почва, тези експлозивни кухини сега може да са намерили обяснение, основано на науката – и изменението на климата.

Огромната "Врата към ада" на Сибир става все по-голяма (ВИДЕО)

Десетилетие въпроси без отговор

Първият кратер, зейнала пропаст, се появил на полуостров Ямал през 2014 г. През следващото десетилетие подобни кратери изригнали в Ямал и неговия съсед, Гиданския полуостров. Това води до възникването на теории, вариращи от натрупване на газ до по-нелепи обяснения като извънземна намеса.

Но сега екип от изследователи посочва правдоподобен виновник: изменението на климата, взаимодействащо с необичайната подземна геология на Сибир. Откритието на учените, публикувано в Geophysical Research Letters, описват как покачващите се температури в този отдалечен регион водят до експлозивно освобождаване на газ метан от дълбините на земята. Те смятат, че тези изригвания са резултат от метанови хидрати, уловени в замръзналата почва.

„Говорим за много нишово геоложко пространство“, казва Ана Моргадо, инженер-химик в Кеймбриджкия университет и един от авторите на изследването. Обяснението на този феномен според Моргадо изисква уникалната комбинация от Вечната замръзналост, метанови хидрати и тънък слой солена, незамръзнала вода, известна като „криопеги“, заровени между слоевете Вечна замръзналост.

Ролята на метановите хидрати и изменението на климата

Метановите хидрати са по същество втвърден метан, уловен в лед. Те се образуват при условия на високо налягане и ниска температура, намиращи се дълбоко под Вечната замръзналост на Сибир. Стабилността на тези хидрати може да бъде нарушена дори от леки промени в температурата на почвата отгоре. Повишаващите се температури са разтопили горните слоеве на вечно замръзналата почва, позволявайки на водата да се стича надолу към криопега – слой, който подобно на солен плаващ пясък се намира под замръзнала почва, но остава течен поради своята соленост.

Учени: "Зомби вируси", открити в Сибир, могат да отключат нова страшна пандемия

Тъй като стопената вода от горната част на Вечната замръзналост навлиза в този солен криопег чрез осмоза, налягането се увеличава. В крайна сметка тази сила напуква горната почва. Когато тези пукнатини достигнат повърхността, те причиняват рязък спад на налягането в криопега, дестабилизирайки метановите хидрати. Следва експлозивно освобождаване на газ метан.

„Това е малко като детективска работа“, обяснява Моргадо, докато разказва, че екипът ѝ е трябвало да пресее множество доказателства, за да открои „заподозрения“.

Учените подчертават, че тази експлозивна верижна реакция, включваща топене на Вечната замръзналост и метанови хидрати, може да продължи десетилетия. Затоплянето, започнало през 80-те години на миналия век, може би е предизвикало днешните експлозии, като предстоят още, тъй като Арктика продължава да се нагрява.

Притеснения за бъдещи експлозии

Експлозиите очевидно са опасни, ако сте местен жител на Сибир, но ефектите може да се усетят по целия свят. Метанът е мощен парников газ със способността да улавя топлината до 80 пъти по-ефективно от въглеродния диоксид за кратки периоди от време. Докато две дузини експлозии на метанови кратери може да са капка в кофата в сравнение с други двигатели на глобалното затопляне, те служат като ярко напомняне за ускоряващите се промени в Арктика.

„Изменението на климата вероятно е основният двигател“, отбелязва Лорън Шурмайер, геофизик от Хавайския университет. Тя отбеляза, че тези кратери често се появяват след необичайно топли лета и че тенденциите на затопляне може да отварят такива кратери все по-често. „Те са ужасяващ знак, че Арктика се променя“, казва тя пред CNN.

Червеи се върнаха към живот след 46 хиляди години във Вечната замръзналост

Новото изследване обаче не страда от липса на скептици. Някои експерти смятат, че обяснението може да е твърде просто. Евгений Чувилин, водещ учен в Института за наука и технологии „Сколково“ в Москва, твърди, че процесът на стопена вода, проникваща в такава дебела, богата на лед Вечна замръзналост, за да достигне до криопега, може да е по-сложен, отколкото предполага изследването. Чувилин, който е изучавал кратерите в продължение на години, смята, че метанът може да се натрупа и в по-малки кухини по-близо до повърхността, преди да изригне, за разлика от изискването на дълбоки криопего взаимодействия, казва той пред CNN.

Въпреки че тези интерпретации се различават, повечето експерти са съгласни, че изменението на климата играе значителна роля в отслабването на замръзналия пейзаж. В крайна сметка това го прави по-уязвим за изпускане на експлозивен газ.

Тъй като изследователите се стремят да усъвършенстват разбирането си за тези кратери, те също се стремят да предвидят къде могат да възникнат бъдещи изригвания, потенциално спасявайки животи и критична инфраструктура от подземните сили на Арктика.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес