Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Манускриптът на Войнич: тайнствената книга, която никой не може да прочете

06 февруари 2022, 08:55 часа • 40549 прочитания

Съвременната наука вече е в състояние да докаже, че съдържанието на книгата има смисъл, но все още не е в състояние да дешифрира това, което е било написано вероятно от средновековен алхимик.

През целия ХХ век лингвисти, историци и криптографи се чудят какво е написано в мистериозната книга, наречена Ръкопис на Войнич, кръстена на антикваря Уилфрид Войнич, който преоткрива ръкописа през 1912 г.

История

Съвременната история на ръкописа започва през 1912 г., когато нюйоркският антиквар Войнич купува цял куп стари ръкописи от някакво мистериозно място. Той криел източника по всякакъв възможен начин до смъртта си, което било условие на договора. Продавачите били монаси, служители на йезуитския колеж във Вила Мондрагон в италианския град Фраскати. Те спешно се нуждаели от средства за възстановяване на сградата, но не искали никой да знае как се разпореждат със съкровищата, които пазят.

Уилфрид Войнич сред книгите си. Public Domain

Войнич обърнал внимание на странен ръкопис. Там имало неразбираеми рисунки и той не можел да прочете текста. Към книгата било приложено писмо на латински, датирано от 1665 г. (или 1666 г.), в което се казвало, че книгата е написана от Роджър Бейкън, известен средновековен алхимик. Войнич решил, че книгата представлява шифрирани алхимични бележки на учения, и прекарал много години в опит да ги разгадае. Важна част от дешифрирането била установяването на възможно най-точната история на странната книга. Ето какво е известно днес.

Исторически тайни, които едва ли ще бъдат разгадани

Посоченото писмо било адресирано до йезуитския монах Атанасий Кирхер, който имал авторитета на човек, способен да дешифрира всеки документ. Писмото го молело да се заеме с разшифроването на текста и описвало кратка история на ръкописа. Тази книга била донесена в двора на император Рудолф II и той я купил за 600 дуката - абсолютно невъобразими пари по онова време. Очевидно ръкописът направил силно впечатление на владетеля. Фантастичната сума от 600 дуката по-късно станала основен аргумент в полза на теорията, че ръкописът е фалшив. Тогава книгата попаднала в ръцете на човек на име Якоб Тепенец. Той бил един от придворните на император Рудолф, ръководител на неговата Ботаническа градина.

Public Domain

От този момент нататък книгата изчезва от полезрението на историците и се появява едва през ХХ век. Войнич неуспешно се опитвал да разшифрова книгата, включвайки най-добрите умове в тази работа. Дори брилянтният Уилям Фридман, разбил японските дипломатически кодове по време на Втората световна война, се провалил. След смъртта на съпруга си Етел Войнич изпратила копия от ръкописа до университети и изследователски центрове. Това предизвикало широк резонанс, но не дало резултати. След смъртта на Етел ръкописът пътешествал още малко и през 1969 г. книгата и целият архив, свързан с нея, били дарени на Йейлския университет, където се пази и до днес, а сега вече всеки може да я прелисти.

Как изглежда

Оригиналният ръкопис съдържал 116 страници, но днес са оцелели 104 от тях. Книгата е малка, около 15 на 22 см, но някои от страниците са сгънати наполовина или на четири, за да представят по-големи детайли. Една от страниците е дори 6 пъти по-голяма от формата на книгата (45 на 45 см). И шрифтът, и илюстрациите са уникални. Никой никъде не е виждал подобно нещо. Докато не се прочете текстът на книгата, илюстрациите са единственият ключ към съдържанието. Ако текстът и изображенията са свързани, тогава можем да предположим, че това е научна книга, по-голяма част от която съдържа билки, но има и допълнителни раздели.

Beinecke Rare Book & Manuscript Library, Yale University / Public Domain

Около половината от книгата вероятно съдържа описание на билки. Всяка страница има едно (много рядко две) растения и кратки параграфи с обяснителен текст. Повечето от тези растения са непознати на съвременната наука. След това следват астрономическият и космологичният раздел. Това са рисунки на звезди, Слънце, планети и, вероятно, спирална галактика. Тази „галактическа“ картина е източник на много теории за извънземния произход на книгата или поне на знанията в нея. Следва биологичен раздел. Там има странни, може би анатомични изображения на съдове и артерии, които се смесвт с голи женски фигури във бани. Може би това е описание на лечебни бани. Следва още една малка част от билкарството и фармацевтичен раздел. В последния вероятно са описани начините за приготвяне на някои отвари: изобразени са контейнери с някакви белези, листа и корени. И в самия край е рецептурният раздел. Той има много (324 запазени) параграфа, всеки от които започва със звездичка. Може би това е календар или алманах. От друга страна, ако се добавят липсващите страници, ще има повече от 360 или дори 365 параграфа от тях.

Фалшификат или не?

Най-добрите умове от десетилетия се борят да дешифрират документа. Никой не е успял досега. И много от претърпелите фиаско започнали да казват, че текстът изобщо е лишен от смисъл, че е фалшив и не си струва да търсим смисъл, който не съществува. Има две основни теории: че самият Войнич е създал книгата и че книгата е направена специално за продажба на император Рудолф. С първата теория всичко е просто - учените отдавна са доказали, че книгата е на поне 500 години (но може би и повече), а историческите документи абсолютно потвърждават съществуването на ръкописа през Средновековието. С втората теория е по-сложно. Действително 600 дуката е сума, заради която група мошеници биха могли да изразходват години. Но тук на помощ идват съвременните научни методи.

Компютрите влизат в играта

С появата на компютрите дешифрирането на ръкописа изглеждало много близко: въвеждаш текста и оставяш машината сама да подбере възможните значения. Но първият проблем, с който се сблъскали изследователите, опитвайки се да представят документа по електронен път, бил неизвестната азбука. Допълнителна трудност представлявала използването на лигатури (това е, когато две букви се пишат заедно). Предложени били няколко варианта на „азбуката на Войнич“, от които в момента се използва азбуката EVA („Европейската азбука на Войнич“).

Образец от текста в ръкописа на Войнич. R.O.C / Public Domain

С помощта на EVA текстът на ръкописа бил превърнат в поредица от букви (кодирани), които вече лесно били превърнати в компютърни данни. След като получили първите резултати, изследователите били шокирани. Не било възможно да се извлече значението, но статистиката доказала, че това е език, и то неизвестен.

Законът на Зипф 

Ако не сме много претенциозни, то законът на Зипф може да бъде формулиран по следния начин: във всеки смислен текст, независимо на какъв език е написан, има ясна връзка между думите, които се срещат много често, често, умерено, рядко и много рядко. Това правило е вярно както за древногръцките текстове, така и за съвременните, за Библията и за речника на синонимите Roget’s Thesaurus. Но ако компютърните изследвания доказали, че текстът има смисъл, те не успели да помогнат в разчитането.

Тълкуватели и мошеници

Към делото се присъединили различни изследователи и по-често измамници, предлагащи собствена интерпретация на ръкописа. Първото "решение" на проблема било предложено през 1919 г. от Уилям Нюболд. Той заявил, че текстът е разшифрован и принадлежи на Роджър Бейкън. В него са описани телескоп и микроскоп, основани на принципа на действие на сложни обективи. Той също така заявил, че с помощта на своите изобретения Бейкън е видял спираловидната структура на галактиката (!) Андромеда, която дори съвременните телескопи виждат с усилия. През май 1931 г. било доказано, че Нюболд е шарлатанин, а неговото „разшифроване“ са налудничави фантазии.

Beinecke Rare Book & Manuscript Library, Yale University / Public Domain

През 1944 г. известният ботаник Хю О'Нийл "разпознал" различни растения от страниците на ръкописа, виждайки в тях образци от флората на Новия свят, като по този начин изместил датата на ръкописа поне до 1500 г., след първите пътешествия на Колумб. По-специално О'Нийл разпознал американски слънчоглед и червен пипер. Но, първо, червеният пипер в книгата по някаква причина е зелен и много учени не се съгласили с идентифицирането на слънчогледа.

Стансите на Дзиан: най-мистериозният ръкопис в историята

Вече споменатият криптограф Уилям Фридман изложил хипотеза, че езикът на документа е изкуствен, някакъв средновековен прототип на есперанто. Това не може да се изключи, въпреки че науката не знае за опити за създаване на изкуствен език в онези дни - те започнали поне сто години по-късно. Най-силният аргумент в полза на тази теория е конструкцията на Майк Рой, който идентифицирал представки, корени, суфикси и окончания в "езика на Войнич". Днес това е най-обещаващата теория. Най-комичният случай с тълкуването на текста на книгата се случил през 1978 г., когато Джон Стойко, канадец от украински произход, заявил, че ръкописът е написан на украински език, в който са пропуснати всички гласни. Но не представил нищо, наподобяващо дешифриране.

Beinecke Rare Book & Manuscript Library, Yale University

Днес е известно, че все още никой не е успял да прочете ръкописа. Основно с разшифрирането се занимава малка, но фанатично посветена на ръкописа група в интернет, в уебсайта www.voynich.nu, където се събират всички възможни материали и връзки за документа.

Независимо че никой не знае какво пише в манускрипта, никой от изследователите не се съмнява, че ако някога успеем да прочетем книгата на Войнич, от нея няма да научим абсолютно нищо ново, полезно или интересно.

Източник: „Популярная механика“

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес