Учените от университета на Орегон са открили свидетелства, че маларията е съществувала още преди 100 милиона години и първите ѝ жертви били влечугите, включително динозаврите. Изследването е публикувано в сп. American Entomologist.
По-рано се смяташе, че маларията е заболяване със сравнително съвременен произход. Неговият основен причинител е родът Plasmodium, а основно се разпространява чрез комари. Годишно маларията убива до 400 000 души.
Старите форми на това заболяване може да са използвали широк спектър от насекоми преносители, а също и да се предизвикват от различни маларийни щамове. Учените смятат, че маларията може да е оказала голямо влияние на еволюционното развитие и измиране на животните на Земята.
Джордж Пойнар, ентомоолг от университета на Орегон, е на мнение, че маларията може да се е появила у насекоми преносители преди повече от сто милиона години и да е била една от причините за изчезването на динозаврите.
Ученият основава своята идея на находката на следи от малариен възбудител в комар, захванат във фосилизирана смола на възраст 15-20 млн. години. Това е бил щам, който с нищо не се отличава от съвременния.
Пойнар смята, че маларията се е развила до съвременните форми заедно с насекомите преносители, които са се появили още във времената на динозаврите.