Навикът да пиете кафе по време на закуска или друго хранене може да доведе до желязодефицитна анемия. Специалисти предупреждават, че ободряващата напитка често възпрепятства правилното усвояване на желязото в организма, съобщава Еxpress.
Хората възприемат кафето по различни начини: за едни то е начин да се събудят сутрин, за други е добър контекст за приятен разговор, за трети е напитка, която пият вместо вода, сок и чай. Желязодефицитната анемия най-често може да последва при последните, предупреждава Роксан Бакер, главен диетолог в британската компания за хранителни добавки Vitl.
Чаша кафе по време на хранене може да попречи на правилното усвояване на желязото от организма и проблемът ще се задълбочи, ако вече имате дефицит на този елемент.
„Кафето съдържа полифенол (хлорогенна киселина), който блокира усвояването на (нехемово) желязо – отбелязва диетологът. – Изследванията показват, че пиенето на чаша кафе веднага след хранене може да снижи усвояването на желязо с 40 до 90 процента.“
Други кофеинови напитки (напр. Red bull, чай, матча) може да имат подобен ефект. Думите на диетолога са подкрепени от изследване, публикувано в Archives of Internal Medicine, в което се казва, че хлорогенната киселина е мощен инхибитор на усвояването на нехемово желязо. Националната здравна служба на Великобритания също съветва да не се пие кафе, ако човек има дефицит на желязо.
Важен нюанс: колкото по-черно е кафето в чашата ви, толкова по-малко желязо ще усвоява вашият организъм. Така че любителите на еспресо трябва да изчакат поне 30 – 60 минути след хранене, за да се насладят на кафето без вреда за организма. Това време трябва да е достатъчно за храносмилателната система да извлече желязото от вашата закуска или обяд.
Данните се потвърждават и от статия в American Journal of Clinical Nutrition, в която се посочва, че не се наблюдава намаляване на усвояването на желязо, когато кафето се консумира един час преди хранене.
Как да разпознаете дефицита на желязо
Желязото е основен минерал, необходим за производството на червени кръвни клетки, които пренасят кислород из организма. Недостигът му може да доведе до желязодефицитна анемия. Сред нейните основни симптоми са умора, задух, сърцебиене и бледа кожа. По-рядко срещани са главоболие, звънтене в главата, сърбеж, косопад, проблеми с преглъщането, болка в областта на езика и желание да дъвчете нещо странно като хартия или лед.
За предотвратяване на недостига на желязо лекарите препоръчват по-често да се ядат богати на него храни: тъмнозелени зеленчуци, бобови растения, зърнени храни и хляб, месо, сини сливи и стафиди.
Ако вече е налице железен дефицит, струва си да се откажете от чая, млякото и млечните продукти. Трябва да внимавате с пълнозърнестите храни, които са с високо съдържание на фитинова киселина, която пречи на организма да усвоява желязото дори от таблетки, предписани от лекар.
ВАЖНО! Недостигът на желязо силно затруднява нормалните функции на клетките, но предозирането води до токсичност. При съмнения за Вашето здраве задължително се обърнете към лекар и не прибягвайте до самолечение.