Изследователи от Канада са изяснили, че многократното слушане на значима за човека музика помага за развитието на пластичност на мозъка при пациенти със снижена когнитивна способност или болест на Алцхаймер в различни стадии. Статията на учените е публикувана в изданието Journal of Alzheimer's Disease.
Още: Паролите на над 1 милиард потребители в света ще се сменят с "ключове за достъп" до края на април
Още: Ново изследване: Децата на разведени родители са с цели 61 % по-висок шанс за инсулт
В експеримента на изследователите от Университета на Торонто са взели участие 14 души – шест музиканти и осем обичайни хора. За период от три седмици всеки от тях слушал специално подбрана от учените плейлиста с персонално значими мелодии в продължение на един час.
Преди и след този период участниците в експеримента преминавали през функционална магнитно-резонансна томография, по време на която слушали както позната, така и подобна по стил музика, която нямала лично значение за тях.
Във втория случай активността на мозъка се концентрирала основно в слуховия кортекс на главния мозък. Но при слушане на добре позната музика се активирала невронна мрежа в различни мозъчни региони и по-конкретно в префронталния кортекс – центъра за контрол на мозъка – и в подкортикалните мозъчни структури.
Още: Научно изследване определи най-красивото име в света
Още: Северна Америка "капе" в земната мантия, откриха геолози
Ето защо Алцхаймер прогресира бързо
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Посочен е гробът на Исус Христос: Археолози откриха неоспоримо доказателство
Още: В древна Троя през 2500 г. пр.н.е. всички пиели вино, и то много
Активацията на тази мрежа се променяла след периода на слушане на позната музика, което според специалистите свидетелства за развитието на невропластичност. При това работата на мозъка при музиканти и немузиканти се променяла по различни начини, отбелязват учените.