Експедицията на Националната администрация за океански и атмосферни изследвания NOAA Ocean Exploration (САЩ) откри странни дупки на дъното на Атлантическия океан. Учените казват, че тези дупки изглеждат като следи, оставени от човешка ръка.
Още: Невробиолози разбраха как мозъкът предсказва бъдещето
Още: Растенията също страдат от стрес, нов умен сензор им помага
Както съобщава Phys.org, откритието е направено от екип учени, изследващи подводна планинска верига в центъра на Атлантическия океан. Уточнява се, че дълбоководният апарат на 23 юли е направил редица снимки, които са озадачили учените.
Снимките показват ясно построени линии, състоящи се от дупки с правилна форма. Тяхната ориентация сочи организация, присъща например на човешкото общество. Авторите на откритието все още не са дали достоверно и официално обяснение за видяното.
On Saturday's #Okeanos dive, we saw several sublinear sets of holes in the seafloor. The origin of the holes has scientists stumped. The holes look human made, but the little piles of sediment around them suggest they were excavated by...something.
What's YOUR hypothesis? pic.twitter.com/iGezxV9TK8Още: Научен пробив: Превръщат речеви мисли в изговорени думи
Още: Математиката е в кръвта ѝ: 13-годишна ученичка е с по-високо IQ от Айнщайн и Хокинг (СНИМКА)
— NOAA Ocean Exploration (@oceanexplorer) July 25, 2022
„Наблюдавахме няколко сублинейни набора от дупки в морското дъно. Произходът на дупките озадачи учените. Дупките изглеждат направени от хора, но малките купчини наноси около тях предполагат, че са били изкопани от... нещо“, коментира NOAA Ocean Exploration в свой пост в Twitter и пита: „Каква е ВАШАТА хипотеза?“
Още: Oткриха липсващата част от легендарна египетска статуя
Още: Древен гигантски организъм може да е напълно непознат клон на живота
Заслужава да се отбележи, че дупките са открити на дълбочина около 3500 метра. Разположени са върху равна пясъчна повърхност.
Дупките изглеждат като следи от вадене на дънни ядра. Но все още няма информация за други експедиции, които да са работили на тези места и да са взели проби от дъното. Друга изложена теория е, че дупките може да са били вследствие от газ, изтичащ под повърхността на дъното, или от мощни водни струи от подземни източници. Но такива хидротермални отвори са известни на науката и изглеждат различно.
Още: Откриха революционна алтернатива на метала
Още: Отриха голяма гробница в Египет, датираща отпреди 3600 години
Да добавим, че откритието е направено като част от експедицията Journey to the Ridge 2022, която изследва и картографира слабо проучените дълбоководни региони на разлома Чарли-Гибс, Средноатлантическия хребет и Азорското плато.
Средноатлантическият хребет се простира на приблизително 16 000 километра от север на юг и се счита за най-дългата планинска верига в света и една от най-забележителните геоложки особености на Земята. По-голямата част от него е под вода, така че остава до голяма степен неизследван.
ВИЖТЕ ОЩЕ: "Черни пушачи" в Тихия океан предупреждават за възможно предстоящо изригване