Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Къде се намира Райската градина?

04 януари 2023, 07:45 часа • 12029 прочитания

Райската градина е библейското място, дълбоко вкоренено във въображението на християнството и юдаизма, но базирано ли е на реално място? И ако да, къде се намира?

Райската градина е пропита със символика и има много исторически аспекти, които не е възможно да се разберат от рационална гледна точка (например няма свидетелства за говорещи змии). Въпреки това не е неразумно да се предположи, че тази митологична градина е базирана на действително местоположение, пише IFL Science.

Къде се намира Райската градина?

Смята се, че Едем е мястото, където хората са били създадени за първи път. Първите двама души на име Адам и Ева си бродели невинно из този рай, докато една подла змия и забраненият плод не ги хвърлили (и по този начин цялото човечество) в дълбока беда. Твърди се, че този разказ символизира как хората са паднали от позицията на детска невинност и блаженство към състояние, дефинирано като свободна воля и знание, както и като зло и смърт.

Peter Paul Rubens / Public Domain

Що се отнася до местоположението на градината, то е описано в Битие 2:10–14 по следния начин: „И река изтичаше от Едем да напоява градината, откъдето се разклоняваше на четири главни реки. Името на едната е Фисон; тя е, която обикаля цялата Евилатска земя, където има злато. И златото на онази земя е добро; там има още ароматна смола и ониксов камък. Името на втората река е Гион; тя е, която обикаля цялата Хуска земя. Името на третата река е Тигър[a]; тя е, която тече на изток от Асирия. А четвъртата река е Ефрат.

Ключовото тук е, че Раят се е намирал там, където се събират четири реки. Днес познаваме две от тези реки: Тигър и Ефрат, които започват от Турция, преди да преминат през Сирия и Ирак и да се влеят в Персийския залив.

Не е ясно обаче за какво се отнасят имената Фисон и Гион. През вековете някои теолози са предполагали, че те може да се отнасят до Ганг в Индия и Нил в Египет, въпреки че други са отбелязвали, че това ще доведе до огромна част от Земята.

Жан Калвин, теолог от XVI век, известен с ролята си в протестантската реформация, пише: „Мнозина смятат, че Фисон и Гион са Ганг и Нил; грешката на тези хора обаче се опровергава от дистанцията на позициите на тези реки. Не се търсят хора, които прелитат дори до Дунава; сякаш наистина обитанието на един човек се простира от най-отдалечената част на Азия до края на Европа.

Въпреки това, въз основа на споменаването на Тигър и Ефрат, можем да предположим, че Райската градина е почерпила известно вдъхновение от област в Ирак и Иран, където тези две реки се срещат близо до Персийския залив. По-специално, има река на границата между Иран и Ирак, наречена Шат ал-Араб, която се образува от сливането на Ефрат и Тигър.

Може би е в Африка?

Ако искаме да вярваме, че Райската градина символизира произхода на хората, тогава несъмнено трябва да обърнем поглед към Африка.

Jan Brueghel the Elder / Public Domain

Така наречената люлка на човечеството може да се намери в Южна Африка на около 50 километра северозападно от Йоханесбург. Това място е дом на най-голямата концентрация на останки от човешки предци. Сред хилядите фосили, открити тук, изследователите са открили останките на австралопитек, датиран на около 3,4 до 3,7 милиона години.

Едва преди 200 000 до 300 000 години е еволюирал съвременният Хомо сапиенс. Отново Африка е мястото на това развитие, като съвременните хора най-вероятно първо се появяват някъде около съвременна Етиопия.

Така че, ако търсим по-научна райска градина, изглежда, че Южна Африка и Етиопия са най-добрият избор. Дали тези места някога са били дом на рай, където някога са се срещали четири реки, остава обаче да се разбере.

ВИЖТЕ ОЩЕ: "Тук има дракони". Какво може да се види на древните карти на света?

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес