Учените от Северозападния университет (САЩ) са изяснили, че между мозъците на мъжете и жените съществуват обективни биологични разлики. Те се заключават в различното молекулярно регулиране на синапсите в хипокампа.
Според изследване, публикувано в Journal of Neuroscience, лекарството URB597, попадайки в женския мозък, снижава нивото на отделяне на невромедиатори, докато мъжкият мозък не реагира на лекарството.
Изследването е проведено на мишки, но то има значение и за хората, тъй като този и подобни препарати в момента преминават клинични изпитания върху хора.
На първо място в женския мозък лекарството повишава инхибиторните функции на анандамида, невромедиатор от групата на ендоканабиноидите, задействани в различни физиологични процеси на мозъка – като памет, мотивация, апетит, болка.
Те също така играят важна роля в такива заболявания като епилепсия и различни неврологични разстройства. Затова откриването на подобни молекулярни полови различия ще помогне в подобряването на мерките за терапевтично въздействие на разнополови пациенти с отчитане на новите фактори.
Както казва Катрин Уули, ръководител на изследователската група,"важността на изучаването на половите различия в мозъка се заключава не в изясняването кой по-добре чете картите или защо определени професии се избират от мъже, а не от жени, а в това биологията и медицината да работят по най-добрия начин и за мъже, и за жени".