Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Къде е октоподът? Как октоподите сменят цвета си (ВИДЕО)

20 януари 2016, 08:15 часа • 24565 прочитания

Калмари, октоподи и сепии са способни мигновено да променят своя цвят. "Работата" на отговорните за това пигментосъдържащи клетки е показана във видеото.

Пигментосъдържащите клетки, присъстващи в главоногите, се наричат хроматофори. В центъра на всеки хроматофор се съдържа своеобразна торбичка, пълна с черен, кафяв, оранжев, червен или жълт цвят.

Главоногите притежават способността да движат този пигмент в клетките, контролирайки процеса с мускули и нерви – като свиват или разширяват клетката.

Освен хроматофори някои главоноги също имат иридофори и лейкофори. Тези клетки, способни да отразяват светлината, придават на кожата зеленикаво-сребристи оттенъци.

Освен това за маскиране от хищници главоногите умеят да променят структурата на кожата и формата на тялото си.

Цветът също се явява средство за комуникация. Яркосините пръстени на тялото на синьо-опръстенения октопод (Hapalochlaena lunulata) в случай на пряка заплаха потъмнява – това трябва да предупреди врага за опасност от нападение.

Карибският калмар (Sepioteuthis sepioidea) използва червения цвят като сигнал за самката, докато белият съобщава на другите самци за готовността да се бие за нея.

Нерядко тези мекотели са оцветени наполовина – едната час привлича особите от противоположния пол, а другата плаши конкурентите.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес