Учени от университета в Кеймбридж смятат, че коронавирусът е започнал атаката си още в средата на септември. Освен това те са мнение, че първоначалното огнище не е било в Ухан. Специалистите се опитват да установят първоначалният източник на инфекцията, изучавайки неговата генетична история, пише сп. "Newsweek".
Още: Най-старите доказателства за замърсяване с олово идват от Древна Гърция
Още: Използването на конец за зъби може да намали риска от инсулт
Генетикът Питър Фостър, ръководител на изследването е получил данни, показващи, че епидемията е започнала между 13 септември и 7 декември. Учените са проследили историята на генетичните промени на вируса, когато той е достигнал Австралия и Европа. Установеният вариант А на вируса е обявен за най-близък до оригинала. По-късно той мутира в тип В и С.
"Вирусът е мутирал в своята окончателна "подходяща" за човека форма преди няколко месеца. Но е останал в прилепа, друго животно или дори в човек в продължение на няколко месеца, без да заразява други", обясни Фостър.
В средата на декември в Китай се случва мутация на оригиналния щам, там вече е преобладавал щам В, който прониква в Европа и Великобритания. До 17 януари почти всички варианти на коронавирус в Китай са принадлежали към Тип В. Но на 500 мил от Ухан в пробите на 11 заразени хора учените установяват тип А.
Още: Ужасяващо древно жертвоприношение на бременна жена е открито в Еквадор
Още: Учени бързат да разкрият тайните на древни цивилизации, озовали се под водата
Първият известен случай на заразяване с коронавирус в Китай датира от 17 ноември в района на Ухан. Вирусът непрекъснато се променя, за да преодолее съпротивлението на имунната система на различни групи от населението.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какви са изненадващите ползи на сълзите за здравето
Още: Учени откриха шест пъти по-голяма от Земята планета, подходяща ли е за живот?
НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 21 април