Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колко вода има в земната кора?

10 март 2024, 07:50 часа • 11511 прочитания

Водата покрива почти три четвърти от земната повърхност. Но колко вода се крие под кората на планетата?

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Според изследване от 2021 г. в списанието Geophysical Research Letters повечето от водата на Земята се задържа под повърхността в почвата или в порите в скалите, известни като подземни води, отколкото в ледените шапки и ледниците.

ОЩЕ: След 15 години спорове учените отмениха епохата антропоцен

„Има приблизително 43,9 милиона кубични километра вода в земната кора“, казва пред Live Science Грант Фъргюсън, хидрогеолог от университета в Саскачеван (Канада) и водещ автор на изследването от 2021 г.

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

За сравнение ледовете на Антарктида съдържат около 27 милиона кубични километра вода; в Гренландия – около 3 милиона кубически километра; и в ледници извън Антарктида и Гренландия – около 158 000 кубични км, отбелязва изследването от 2021 г.

Океаните на Земята остават най-големият резервоар за вода на планетата, като съдържат около 1,3 милиарда кубични километра според изследването от 2021 г. И все пак, освен океаните, подземните води са най-големият резервоар на вода в световен мащаб, отбелязва проучването.

Изследване от 2015 г. в списание Nature Geoscience е изчислило, че има 22,6 милиона кубични километра плитки подземни води – вода в горните 2 километра от земната кора. За разлика от това проучването от 2021 г. разглежда подземните води в горните 10 километра на земната кора, казва Фъргюсън.

Несъответствието се дължи на това, че предишните оценки на дълбоките подпочвени води са се фокусирали само върху кристални скали с ниска порьозност като гранит. Изследването от 2021 г. включва седиментни скали, които са по-порести.

Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?

Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?

Като цяло изследването от 2021 г. е увеличило повече от два пъти подземните води – от около 2 8,5 милиона кубични км на 20,3 милиона кубични км.

Фъргюсън отбелязва, че кората обикновено е с дебелина от 30 до 50 км – значително по-дебела от тази, която разглежда изследването от 2021 г.

Плитките водоносни хоризонти на подпочвените води, които са предимно прясна вода, се използват за пиене и напояване. Обратно, дълбоките подпочвени води са солени, отбеляза Фъргюсън.

Относителната изолация на дълбоките подпочвени води обаче означава, че на някои места тази саламура е задържана за изключително дълги периоди от време. Това означава, че може да предложи ценна представа за миналото на Земята, отбелязва изследването от 2021 г.

„Знаем много малко за тези води на дълбочини, по-големи от няколко километра, което ги прави гранична зона за науката“, отбелязва Фъргюсън.

ОЩЕ: Геолози предсказаха края на Атлантическия океан

В допълнение тези древни води може да поддържат микробни екосистеми, които са все още активни днес. Такива дълбоки биологични общности могат да хвърлят светлина върху това как се е развил животът на нашата планета и как може да се развие в други светове, които вероятно съдържат вода дълбоко под повърхността си.

„Има още много за изследване относно водата на дълбочина от километри на Земята и други планети“, казва Дженифър Макинтош, хидрогеохимик в Университета на Аризона в Тусон.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес