Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колко вида жирафи има?

09 септември 2016, 09:20 часа • 49777 прочитания

На Земята има четири генетично различни вида жирафи, а не само един, разкрива проучване, чиито резултати бяха публикувани в четвъртък. То би трябвало да улесни опитите за запазване на красивите животни с дългата шия, застрашени от изчезване.

Учените смятаха досега, че има само един вид жираф (Giraffa camelopardalis) и девет подвида. Тяхната естествена среда се ограничава само на африканския континент.

Според последните оценки броят на петнистите тревопасни животни с дълги вратове е спаднал с повече от 35% през последните трийсет години до около 100 хиляди екземпляра днес.

Проучването, чиито резултати са публикувани в научното списание Current Biology, се основава на анализ на ДНК на повече от сто жирафа.

"Ние изучихме генетичните връзки на жирафите от всички подгрупи на целия африкански континент и открихме, че има не само един, а най-малко четири генетично много отдалечени, които очевидно не се размножават помежду си", казва професор Аксел Янке от Гьотевия университет във Франкфурт на Майн, Германия.

"Разгледахме множество гени на ядрената ДНК, смятани за представителни за целия геном на тези животни", уточнява той.

Заключението е, че жирафите "трябва да бъдат класифицирани в четири отделни вида, дори и да изглеждат еднакви".

Изследователите отбелязват, че преди тяхната работа, жирафите са били обект на твърде непълни проучвания, както и че много аспекти на тяхната биология са останали недобре разбрани.

Досегашната класификация се основава върху различните характеристики на тяхната кожа и малки рога, както и върху тяхното географско разпространение.

Сега вече жирафите би трябвало да се разглеждат в четири вида:

- Южен жираф (Giraffa giraffa) с два подвида - един от Ангола (G. g. angolensis) и този от Южна Африка (G. g. giraffa);

- Жирафът Масаи (G. tippelskirchi);

- Мрежест жираф (G. reticulata);

- Северен жираф (G. camelopardalis), който включва три подвида: Нубийски (camelopardalis), Западноафрикански (peralta) и Кордофански (antiquorum).

Проучването е проведено чрез биопсии на кожни проби от всички подвидове на жирафи, признати преди това, и предоставени от Фондацията за опазване на жирафите (Girafe Conservation Foundation -GCF) през последното десетилетие.

Задълбочен преглед на историята на различните видове жирафи разкрива, че техния общ прародител е живял преди не по-малко от 400 хиляди до два милиона години.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес