00:21 ср  2 апр 2025

Кои са най-смъртоносните болести за хората през XXI век?

23 юли 2018, 09:40 часа • 15966 | прочитания

Сърдечносъдовите и онкологичните заболявания, както и СПИН, ще бъдат главните причини за смъртността на населението през XXI век. Експерти са на мнение, че в рамките на столетието ракът няма да бъде окончателно победен, а лек за СПИН е възможно да бъде открит едва към края на века.

Още: Откриха нещо нечувано в Африка: Историята на този континент ще бъде пренаписана

Още: Doomscrolling - от 2010 г. насам човечеството стремително затъпява

По данни на Световната здравна организация (СЗО) ежегодно от неинфекциозни заболявания в света умират 41 млн. души, което представлява 71% от общата смъртност. Най-голям е делът на сърдечносъдовите заболявания — 17,9 млн. смъртни случаи.

"Хората умират основно от неинфекциозните заболявания, като на първо място са сърдечносъдовите заболявания; основно инфаркти и инсулти", твърди Екатерина Иванова, главен специалист по медицинска профилактика за Московска област към Министерството на здравеопазването на Руската федерация пред РИА Новости, предаде БГНЕС.

Според Иванова профилактиката и лечението на сърдечносъдовите заболявания в редица държави са достатъчно напреднали и позволяват на множество пациенти да преживяват инфаркт или инсулт. В по-голямата част от света обаче медицината не е на толкова високо ниво и смъртността при този тип заболявания остава твърде висока.

Още: С куки и прежда: След 40 години финландка разреши математически казус с помощта на плетенето (ВИДЕО И СНИМКИ)

Още: Невробиолози разбраха как мозъкът предсказва бъдещето

Според СЗО ракът е втората причина за смъртността в света. През 2015 година от онкологични заболявания са починали 8,8 млн. души, т.е. всеки шести смъртен случай. Следва да се отбележи, че случаите на рак се увеличават предимно заради нарастване на продължителността на живота в световен мащаб. Промените в хранителния режим на жителите на развитите държави, както и замърсяването на околната среда също оказват своето влияние.

"Храненето може да бъде един от рисковите фактори за развитие на злокачествени тумори. Ядем все по-малко храна с растителен произход и повече такава много богата на белтъчини, мазнини и въглехидрати. В развитите страни и някои от развиващите се като Китай, затлъстяването е вече същинска епидемия. Това е и един от рисковете за развитие на злокачествени тумори", твърди професор Сергей Тюляндин, председател на Руското общество за клинична онкология (RUSSCO).

"Днес ние можем да се справим с даден тумор, да го излекуваме. Още обаче не сме се научили как да лекуваме нашето ДНК. Т.е. ние можем да излекуваме човек от един конкретен тумор, но утре той ще развие друг тумор, вдругиден трети и т.н.", поясни професор Тюляндин.

Според СЗО, СПИН остава един от главните причини за смъртността в световен мащаб. Към края на 2016 година 36,7 млн. души да били инфектирани с този вирус.

Още: Математиката е в кръвта ѝ: 13-годишна ученичка е с по-високо IQ от Айнщайн и Хокинг (СНИМКА)

Още: Oткриха липсващата част от легендарна египетска статуя

"Много вероятно е към края на века да се справим със СПИН и да създадем ефективна ваксина. Сега съществуват прототипи на ваксини, които предпазват едва около 30% от население. Това далеч не е достатъчно. Една ваксина трябва да предпазва минимум 70-80% от хората, за да се приеме за ефективна", твърди професор Едуард Карамов от руския Институт по вирусология. Според него не е изключено вече да съществуват подобни препарати, но все още да не е проведен пълният цикъл изпитания, доказващ тяхната ефективност.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес
Failed to fetch