В югозападната част на Франция, в дълбините на пещера, почива може би първата жертва на убийство в историята на Европа. Вероятно то е извършено с тъп предмет като каменна брадва, а жертвата е починала след известно време от получените травми.
Още: Най-старите доказателства за замърсяване с олово идват от Древна Гърция
Още: Използването на конец за зъби може да намали риска от инсулт
През 1868 г. за първи път е открита стоянка на кроманьонци, където са открити и останките на осем Хомо сапиенс. Смята се, че те са живели преди 31 000 и 33 000 години, в средата на горния палеолит. Днес тези четирима възрастни и четири деца са най-старото доказателство за появата на предците на съвременния човек, откривано някога в Европа, пише IFLScience.
Учените са открили странен и подозрителен дефект на челната кост на един от древните черепи, намерени тук. Но има няколко мнения за това какво може да се е случило. Някои експерти смятат, че нараняването е получено много преди смъртта, други го определят като посмъртно.
Сега останките се съхраняват в Националния музей за естествена история в Париж, където частично били „залепени по линията на разлома“, което затруднява изследването на природата на травмата. За да получат окончателни отговори, изследователите използвали компютърна томография (CT) с висока разделителна способност, за да реконструират 3D модел на черепа.
Още: Ужасяващо древно жертвоприношение на бременна жена е открито в Еквадор
Още: Учени бързат да разкрият тайните на древни цивилизации, озовали се под водата
Къде са бягали древните европейци от снега и леда?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какви са изненадващите ползи на сълзите за здравето
Още: Учени откриха шест пъти по-голяма от Земята планета, подходяща ли е за живот?
Така учените забелязали, че „откритите повърхности на фрактурата […] са гладки и вълнообразни, като при фрактура преди смъртта“, така че може да се заключи, че починалият е бил ранен малко преди да умре.
Изследователите отишли по-далеч и решили да сравнят травми, характерни за древния период, за да получат по-ясна картина какво точно е причинило смъртта на този човешки прародител. По-специално учените открили, че травмата много наподобява такива, наблюдавани при жертви на черепно-мозъчни травми по време на Гражданската война в САЩ.
След подобни наранявания войниците оставали живи още известно време, преди да заболеят от менингит, „вероятно от посттравматична бактериална инфекция“.
Още: Погребани континенти: Древни мегаострови са открити дълбоко под земната повърхност
Още: Доказано: Самотните жени са по-щастливи от самотните мъже
По думите на специалистите смъртта, предшествана от делириум и кома, понякога с конвулсии, настъпвала месец или няколко седмици след първоначалното нараняване. Може би същото се е случило и с древния човек.
Покрит с катран инструмент на 10 000 години e намерен в Полша
В подкрепа на тази теория може да се приеме заздравяването на дефекта, което от своя страна свидетелства не за моментална смърт, а за жертва, починала в рамките на един месец. Изследователите добавят, че нараняването прилича по-скоро на проникване от тъп предмет с тъп край. Може би в случая е използвана каменна брадва.
Като цяло находките могат да се считат за сигурен източник на информация за по-добро разбиране на насилието на ранния Хомо сапиенс. Освен това може да се предположи, че смъртоносните конфликти вече са били част от живота, когато нашите предци са пристигнали в Европа.
В случая с кроманьонците обаче липсата на такива наранявания при други индивиди позволява да се смята, че тази конкретна схватка е била изолиран инцидент, а не част от масово убийство.
Изследването е публикувано в Journal of Human Evolution.