Учените са установили, че метеоритът, убил повечето динозаври, най-вероятно е паднал през пролетта в Северното полукълбо. Съответната статия е публикувана в Scientific Reports.
Изследването на учените се основава на анализ на проби от обекта Танис в Северна Дакота. Според учени, ръководени от Робърт де Палма от университета в Манчестър (Великобритания), дивите животни на това място са загинали няколко часа след като метеоритът се е разбил в мексиканския полуостров Юкатан преди 66 милиона години. Повечето от изкопаемите останки в Танис принадлежат на риби, включително есетрови.
Растежът на рибните кости смътно наподобява растежа на дърветата - в тях може да се проследят сезонни колебания, които водят до образуване на слоеве с различни цветове. Различните слоеве на костите също се различават в съотношението на въглеродните и кислородните изотопи. Оказало се, че последният появил се слой в изкопаемите риби се е образувал в началото на лятото или пролетта, малко след хвърлянето на хайвера.
Изследователите са направили такова заключение въз основа на това, че последният слой, съдейки по структурата му, се е образувал в периода на обилно хранене. От своя страна е известно, че есетровите ядат особено много през пролетта и лятото.