Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Китайски учени съобщиха за мутации на коронавируса

04 март 2020, 12:04 часа • 12921 прочитания

Около 150 промени в новия вид коронавирус са станали от началото на разпространението на вируса в Китай. Той се е разделил на два подтипа - L и S, които се отличаат със своята агресивност. Това пише в доклад от китайски учени в сп. National Science Review.

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Учените са анализирали 103 публично достъпни генома на SARS-CoV-2 (COVID-19) и са установили 149 изменения в щама на вируса. Повечето от тях са се случили в последно време. Изследването показва, че коронавирусът от новия тип вече се е разделил на два подтипа - L - най-често срещащя се (70%) и S – чийто дял е 30%.Учените отблеязват, че подтипът L се е срещал по-често  в ранните етапи на епидемията в Ухан, но честотата му е намаляла в началото на януари, съобщи РИА Новости.

Според авторите на доклада човешката намеса е оказала силно селективно влияние на подтип L, който може да бъде по-агресивен и се разпространява по-бързо. От друга страна сравнителната разпространеност на подтип S, който е еволюционно по-стар и по-малко агресивен вероятно е нараснала заради по-слабия селективен натиск.

"Анализът ни предполага, че подтипът S, най-вероятно е първоначалната версия на  SARS-CoV-2. Резултатите от нашите изследвания също така поддържат версиятаза това, че подтип L е по-агресивен, отколкото подтип S, а така също и това, че човешката намеса е променила относителното разпространение на подтипове  L и S скоро след избухването на огнището", пише още в статията. Авторите  на доклада отбелязват още, че анализираните в изследването данни все още са много ограничени, затова за по-нататъшния анализ и по-доброто разбиране се изискват повече геномни и епидемиологични данни, а така също и информаиця за клиничните симптоми на пациенти със SARS-CoV-2.

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

Припомняме, че на 31 декември 2019 година властите в Китай информираха Световната здравна организация (СЗО) за огнище на неизвестна пневмония в град Ухан в централната част на страната. Специалистите установиха, че възбудител на болестта е новият коронавирус. СЗО призна избухването на огнището за извънредна ситуация от международно значение и даде официално наименование на заболяването - COVID-19.

Последна информация и всичко за коронавируса може да видите в ТАЗИ СТАТИЯ 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес