Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво се е случило с динозаврите? (ВИДЕО)

27 юли 2022, 08:08 часа • 10301 прочитания

Един ден преди 66 милиона години астероид с размерите на планина се удря близо до полуостров Юкатан с експлозивна сила, еквивалентна на 100 трилиона тона TNT. В този катастрофален миг 165-милионното царуване на динозаврите приключва.

Още: Внезапно изчезнали. Как е загинала древната Индска цивилизация

Още: Африка се разцепва двойно по-бързо, отколкото се смяташе

Астероидната теория за смъртта на динозаврите била предложена за първи път през 1980 г. Повече от десетилетие по-късно идентифицирането на кратера Чиксулуб в Мексиканския залив установи къде и кога.

Използвайки калкулатор за въздействие, разработен от геофизици от университета Пърдю и Имперския колеж в Лондон, изследователите получиха доста добра представа какво се е случило в момента на удара и непосредствено след това - това, което е известно като K-Pg (креда-палеоген) събитие на изчезване. Астероидът удари Земята с 40 000 мили (64 000 километра) в час, създавайки кратер с диаметър над 115 мили и незабавно изпарявайки хиляди кубични мили скала. Всяко същество, достатъчно близо, за да стане свидетел на удара, незабавно било изгорено, заедно с всички дървета и храсти. В крайбрежните райони ударът предизвиква цунами на височина от 1000 фута (305 метра), както и земетресения, по-тежки от всичко, преживяно от съвременните хора.

Но опустошението тепърва започвало. Минути след първоначалния удар нажежени отломки започват да валят, покривайки земята със смъртоносна пепел и мръсотия. Около зоната на удара земята вероятно е била покрита със стотици метри скалисти отломки. По-малко от час след удара, ужасяващ вятър препускал през региона, събаряйки всичко, което все още е било останало.

Още: От Александър Македонски до Доналд Тръмп: Как монетите стават инструменти за власт и пропаганда

Още: STAR Channel те кани да се отпуснеш със завладяващи премиери и любими сериали (ВИДЕА)

След това пепел, дим и отломки в атмосферата се разпространяват около планетата, превръщайки дневната светлина в постоянен здрач, който продължава месеци и вероятно години. Температурите падат и храната става все по-оскъдна. Цели екосистеми се сриват. Когато всичко свършва, между 75 и 80 процента от живота на Земята бил изчезнал.

Мнозина смятат, че динозаврите са изчезнали много бързо след удара на астероида. Но въпреки че много животни умират в момента на удара и в седмиците непосредствено след това - особено близо до нулевата точка - глобалното масово изчезване отнема известно време и засяга някои видове по-драматично от други. Много от дребните бозайници, които са живели сред динозаврите, например, са успели да оцелеят, защото са живели в дупки и са можели да ядат почти всичко. В допълнение, видовете, които живеят в прясна вода, обикновено се справят по-добре от тези, които живеят на сушата.

Много изследователи сега вярват, че събитието за изчезване на K-Pg е станало във време, когато светът е бил в екологичен поток и животът вече е бил в затруднение. Времената били трудни за динозаврите: техният свят започвал да се охлажда и те били изправени пред значителна конкуренция за намаляващите хранителни запаси. Екологичното разнообразие се свива, тъй като видове след видове най-накрая се поддавали.

Палеонтолозите признават, че все още имат много въпроси относно изчезването на K-Pg и неговото въздействие върху праисторическия свят. Те не знаят защо някои видове са умрели бързо, докато други са успели да се задържат или как точно събитието е засегнало отделни екосистеми по света - особено тези, които са далеч от удара на астероида. Изследванията в региони като американския запад, където откритите скали предлагат уникални доказателства за това ужасно събитие, може един ден да дадат отговорите.

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Източник: "Британика"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартина Лазаревич
Мартина Лазаревич Отговорен редактор
Новините днес