Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво прави хората интелигентни?

24 август 2016, 07:45 часа • 7478 прочитания

Учени са открили, че бързината на мозъка е разликата между нормалните и супер интелигентните хора.

Те казват, че общите когнитивни способности може да са в резултат на добре настроена мозъчна мрежа, и дори може да бъде в състояние да се развива, за да настройва съзнанието на тези, които са по-малко интелигентни.

Те открили, че мозъците на тези, които са по-интелигентни са изключително сходни в покой и по време на изпълнение на задачи, пише Daily mail.

"Ние открихме, че конфигурацията на мозъчната мрежа в покой е вече по-близо до голямото разнообразие от работни конфигурации при интелигентните лица“, пише екипът от Rutgers University.

"Това показва, че способността да се променя мрежова свързаност е ефективна, когато задачата изисква промяна и е отличителен белег на висока интелигентност", допълват те.

Проучването показва голямо сходство между мозъчната свързаност в покой и по време на задача и може да е свързано с по-добра умствената дейност.

"Тя показва, че общите когнитивни способности може да бъдат резултат от добре настроени актуализации на мозъчната мрежа", каза авторът на изследването Майкъл Коул от Rutgers University.

"Резултатите показват също, че ако можем да разберем как по-добре работи връзката между тези мрежи, бихме могли да повлияем на когнитивните способности като цяло", допълва Коул.

Различни видове познавателни задачи стимулират дейността в различни области на мозъка, както е посочено от изследвания, с използване на функционален магнитен резонанс.

Активираните региони зависят от конкретна задача и учените смятат, че активните региони работят по едно и също време като в мрежа.

Дори когато мозъците ни са в покой, групи от региони остават активни.

Учените предполагат, че мозъкът има вътрешна мрежа, която се преконфигурира, когато преминавате от състояние на покой до състояние на изпълнение на дадена задача. Тази теза за преконфигуриране се отнася до това колко добре се изпълнява дадена задача.

Резултатите от проучването показват, че "изпълнението на хората по различни познавателни задачи е по-добро", казва Джон Дилън Хейнс, невролог в Bernstein Center в Берлин, който изучава познанието и не е участвал в проучването.

"Ефективността, с която мозъка се ангажира с една задача може да е предвестник на интелигентност."

Изследователите планират допълнителни проучвания, за да проучат как обучението може да подобри познавателните способности чрез влияние на вътрешна мрежа на мозъка и неговото преконфигуриране по време на различни задачи.

 

Стефани Вакарелийска
Стефани Вакарелийска Отговорен редактор
Новините днес