Генетици изясниха, че само няколко десетки молекулярни двойки отговарят за генната експресия в главния мозък и го отличават от главния мозък на други същества. Изследването на учените е публикувано в сп. Nature Neuroscience.
Учените изследвали 132 функционално различни области на главния мозък на шестима възрастни души. По време на работата станало ясно, че експресията (процесът по преобразуване на генетичната информация в РНК или белтък) почти 20 000 гена се регулират само от 32 профила на генна експресия. Част от тези профили били еднакви при мишките и хората, но част се оказала характерна само за хората.
Авторите на изследването твърдят, че голяма част от гените, които регулират работата на невроните, е различна при гризачите и хората, но гените, отговорни за функционирането на глиалните клетки – спомагателни клетки на нервната тъкан, – били сходни помежду си.
Освен това сред "стабилните" гени – такива, които не демонстрират висока вариативност – се оказали такива, които са отговорни за развитието на някои сериозни заболявания, като Алцхаймер или аутизъм.
Авторите на изследването смятат, че резултатите от тяхната работа ще помогнат включително и в разработката на нови лекарства срещу тези заболявания.