Отпечатъкът на човека по цялата природа може да се види днес много ярко – от извисяващите се небостъргачи, които определят нашите съвременни мегаполиси, до пирамидите и други древни паметници от нашето минало. Плод на човешката дейност са и обширните земеделски земи, и пътищата, прорязали почти цялата планета. Но как би изглеждал светът, ако хората никога не бяха съществували? Този въпрос е разгледан в публикация на списание Live Science.
Още: STAR Channel те кани да се отпуснеш със завладяващи премиери и любими сериали (ВИДЕА)
Още: Рекордни количества "еректилен мед" конфискува Франция. Какво е "еректилен мед"?
Някои учени рисуват картина на девствена пустиня и изобилие от видове, от известни до не толкова познати. „Мисля, че това би било място с изобилие от различни видове животни с големи размери и разпръснати на всички континенти с изключение на Антарктида“, казва Тревър Уърти, палеонтолог и доцент в университета Флиндърс в Австралия, пред изданието.
Свят без съвременни хора може също да означава, че нашите изчезнали човешки роднини, като неандерталците, все още ще обитават планетата. И те, несъмнено, също биха променили пейзажа.
Хората са оформили света за сметка на нарушаването и унищожаването на местообитанията на много видове - от додо (Raphus cucullatus) до тасманийския вълк (Thylacinus cynocephalus), който докарахме до изчезване чрез лова и прогонването му от териториите му.
Още: В името на науката: Заразяват хора с малария, за да изследват дългосрочните ефекти на болестта
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Степента на изчезване на земни видове днес е повече от 100 пъти по-висока от тази, която би била без хората. И това е най-консервативната оценка, която надхвърля дори последствията от астероида, ударил Земята през Креда-Палеоген (K-Pg), - събитие от преди 66 милиона години, довело до унищожение на 80% от животинските видове, включително динозаврите. С други думи, хората унищожават тази планета по-бързо от сблъсък с астероид.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Земята би била много по-диво място без нас, смятат учените. Ако ни нямаше, някои видове щяха още да са тук, като например моа – гигантски нелетящи видове птици, достигащи рекорден ръст от 3,6 метра. Те са еволюирали в Нова Зеландия в продължение на милиони години. В рамките на 200 години след пристигането на хората в земите им - преди 750 години, - всичките девет вида моа са изчезнали, заедно с най-малко 25 други вида гръбначни животни, включително гигантските орли на Хааст (Hieraaetus moorei), които са се хранели с моа.
Гигантските моа и орлите на Хааст са скорошни примери за големи животни, чието изчезване е окончателно свързано с човешката дейност, като нерегламентиран лов и пренасяне на инвазивни видове в нови местообитания.
Сьорен Фаурби, старши преподавател по зоология в университета в Гьотеборг в Швеция, вярва, че хората са изиграли ключова роля в изчезването на много големи бозайници, които са били на Земята в продължение на хиляди години. Фаурби ръководи проучване от 2015 г., публикувано в списание Diversity and Distributions, според което без хора Земята до голяма степен щеше да прилича на съвременния Серенгети - африканска екосистема, гъмжаща от живот.
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Крис Стрингер, професор и ръководител на научни изследвания в областта на човешкия произход в Природонаучния музей в Лондон, смята, че конкуренцията за ресурси е фактор за изчезването на неандерталците. „Ако не бяхме дошли в Европа преди 45 000 или 50 000 години, мисля, че те вероятно все още щяха да са тук“, коментира той пред Live Science.
Според Стрингер неандерталците са водили сложен живот в Европа, подобно на съвременните хора, но са имали трудности да се справят с промените в климата и са били сравнително малко на брой, с ниско генетично разнообразие. Това е лоша новина за всеки вид, тъй като е знак за кръвосмешение и заболявания. Неандерталците вероятно „вече са били в беда, когато съвременните хора са достигнали до териториите им, мисля, че това може да ги е довело до ръба“, посочва Стрингер.