Проучване на оздравели от COVID-19 хора, които са влезли в болница заради болестта, сочи, че има последствия от заразата и в по-дългосрочен план, предаде БГНЕС. Изследването е поредното, което дава основание на лекари, експерти и пациенти да се изследват по-активно на средносрочните и дългосрочните ефекти на новия коронавирус SARS-CoV-2.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
"Въпреки че характеристиките на инфекцията с SARS-CoV-2 са добре описани, средносрочните и дългосрочните последици от инфекцията остават неизследвани", каза Лиъм Таунсенд от болницата "Сейнт Джеймс" и Института за транслационна медицина в "Тринити Колидж" в Дъблин.
Проучването, което проследява състоянието на 128 души от болница "Сейнт Джеймс" е установило, че 52% съобщават за постоянна умора, средно 10 седмици след "клинично възстановяване" от инфекцията.
Предварителното проучване, което все още не е рецензирано т.е. не е оценено от учени, които не са участвали в изготвянето му, включва 71 души, постъпили в болница, и 57 служители на болницата с леки симптоми - т.е. не е широко изследване. Средната възраст на участниците в проучването е 50 години и всички са дали положителен тест за COVID-19.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Изследователите са разгледали различни потенциални фактори, включително тежестта на първоначалното заболяване и вече съществуващи състояния, включително депресия. Те установили, че няма значение дали пациентът е бил хоспитализиран или не.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Те обаче са установили, че жените, въпреки че съставляват малко над половината от участниците (54%), представляват две трети от тези, страдащи от постоянна умора (67%).
Установено е също, че тези с предишна анамнеза за тревожност или депресия са по-склонни да чувстват умора.
Междувременно професор Тим Спектър от Кралския колеж в Лондон коментира, че ако дете има хрема, то вероятността да е болно от COVID-19 е малка. Професорът е участвал в проучвания, според които най-честите симптоми на COVID-19 при децата в училищна възраст са умора (55%), главоболие (55%) и треска (49%). За сравнение - най-честите симптоми при възрастни са умора (87%), главоболие (72%) и загуба на обоняние (60%). Нито децата, нито възрастните съобщават често за хрема. Данните са събрани чрез мобилното приложение "Коронавирус симптъм стъди", използвано от над 4 млн. потребители във Великобритания, съобщава в. "24 часа".
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души
Още: "Спад на новите случаи на коронавирус у нас, 10 души са починали за денонощие"