Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как се правят абсолютно еднакви снежинки?

27 януари 2016, 07:45 часа • 5915 прочитания

Американски учен е решил да провери тезата, според която не съществуват две еднакви снежинки, и е създал лаборатория за тяхното приготвяне в горещата Калифорния.

С изследването на снежинките се е заел физикът от Калифорнийския технологичен институт Кенет Либрех. Резултатите от своя експеримент той споделя на специално създаден сайт.

Сам по себе си процесът по формиране на снежинки е известен на учените. Малките кристали в процеса на своето движение в ледения облак растат заради непосредствения преход на водната пара в твърда фаза.

Ръстът зависи от външните условия, като температура и влажност на въздуха. Формирането продължава и в процеса на падането на снежинките на земята – всяко движение променя симетрията и очертанията на техните лъчи.

Американският физик решил да отстрани главния фактор на непредсказуемост – движението. В своята лаборатория той поставил едно до друго „семена“ на снежинки (ледени кристали), създавайки за тях общи температурни условия. В резултат са се получили еднакви по форма снежинки, но отличаващи се по атомна структура. Ученият ги нарекъл „еднояйчни близнаци“.

Либрехт провежда изследването си в Пасадена (щата Калифорния), където практически не пада сняг. Експериментирайки с температурата в лаборатория, той открил, че при минус 10 градуса снежинките приличат на цветя с плоски листенца, а при минус 2 градуса кристалите приемат триъгълна форма. Повишението на нивото на влажност стимулира растежа на странични клонки.

„Не сме нарушавали никакви физични закони, просто открихме вратичка“, обяснява ученият. Еднакви снежинки в изключителни случаи се срещат и в природата – за първи път това е било фиксирано от специалистите на Националния център за атмосферни изследвания на САЩ през 1988 година. Но и в този случай, независимо от външното сходство, те имали различна атомна структура.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес