Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да доживеете до 150 години

29 април 2015, 11:12 часа • 13025 прочитания

Лекарят Алекс Жаворонков обещава да живее 150 години. За целта 37-годишният директор на фонда Biogerontology Research Foundation във Великобритания приема около 100 различни препарати и добавки, прави физически упражнени и редовно си прави медицински изследвания.

Друга особеност от живота на лекаря е отказът му от материални ценности и семейство. Според него, за да доживее до дълбока старост, желание за брак и деца трябва да бъде „потиснато“.

„Смятам, че хората могат да доживеят до 150 години. Много столетници не са имали достъп до съвременната медицина и антибиотици. Явно всичко е в късмета, устойчивостта към стрес и генетика.“, смята Жаворонков.

Ето неговите препоръки за това как да достигнем тази преклонна възраст.

1. Пазете се от психологическото остаряване. Преценете колко дълго искате за живеете, т.е. установете теоретично достижима, макар и висока граница, за продължителност на живота.

2. Отделете повече време за себе си и за изследвания. Отложете момента за създаване на семейство и непрекъснато инвестирайте в образованието си.

3. Общувайте с млади хора, за предпочитане лекари и учени. Известно е, че преподавателите и научните сътрудници живеят по-дълго и имат ясен ум, независимо от възрастта.

4. Взимайте участие в изследването на процесите на остаряване. Интересът към темата за дълголетието ще ви позволи да бъдете винаги в течение на последните разработки.

5. Водете здравословен начин на живот. Спете минимум 7 часа на денонощие, хранете се правилно, спортувайте. Помнете, че оптималният индекс на тялото е между 20 и 25 точки.

6. Направете си генетично изследване, за да разберете индивидуалната си предразположеност към едно или друго заболяване. Тестът може да помогне и да се уточни дали ще се развият странични ефекти от приема на лекарства.

7. Отнасяйте се с грижа към здравето ви. Редовно давайте кръвни изследвания, мерете пулса си в състояние на покой и активност.

8. Започнете да приемате геропротектори – препарати, чийто терапевтичен ефект и свързан със защита от преждевременно остаряване.

9. Запазете проба от кръвта и тъканите си в биобанка за бъдещи изследвания.

10. Намерете си хоби, увлечение - животът никога не трябва да ви омръзва и да ви е скучно.

 

 

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес