Преди 66 милиона години падането на огромен астероид променил хода на еволюцията. Но какво би се случило с нашия свят, ако динозаврите бяха оцелели?
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Падането на 10-километров астероид на Земята е довело до изчезването на динозаврите, както и на много други живи същества и растения. Но тази катастрофа позволила появата на човека. Какво обаче щеше да се случи с животинския свят на Земята, ако динозаврите не бяха измрели? Как биха могли да изглеждат днес? Щяха ли да бъдат разумен вид? И какво би станало с човека? На тези въпроси отговаря Никълъс Лонгрич, старши преподавател по палеонтология и еволюционна биология в Университета в Бат, Великобритания, в The Conversation.
Разумни динозаври
Eleanor Kish / Canadian Museum of Nature
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Представете си, че астероидът не е паднал на Земята и всички динозаври са оцелели. Може би именно тези интелигентни същества биха открили теорията на относителността и биха полетели до Луната? И тези учени-динозаври биха могли да разсъждават какво би било, ако бозайниците превземат планетата. Може да звучи като научна фантастика, но в този контекст възникват въпроси за развитието на еволюцията: Дали хората са се появили случайно, или все пак появата на разумни същества задължително е трябвало да се случи?
Сега на Земята вече живеят 8 милиарда души и можем да кажем, че такъв интелигентен доминиращ вид е трябвало да се появи на планетата. Още преди 40 години палеонтологът Дейл Ръсел представя разсъжденията си за това какво ще се случи, ако динозаврите се превърнат в разумни същества. Според неговата теория те биха могли да еволюират в изправени, разумни създания с голям мозък и дълги пръсти.
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Още: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име
Възможно, но малко вероятно
Dale Russell & Ron Séguin / Canadian Museum of Nature
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Такова развитие на събитията е възможно, макар и малко вероятно. В края на краищата биологията на едно животно ограничава посоката на неговата еволюция. Например може да разгледаме размера на динозаврите. Зауроподите, огромните тревопасни динозаври, като се започне от юрския период, се превръщат в 30-50-тонни гиганти с дължина до 30 метра. Това е много повече от теглото на един слон и повече от размера на син кит. Но други динозаври не са станали гиганти.
Характеристиките на анатомията на зауроподите им позволили да станат такива гиганти, каквито не е имало на Земята нито преди появата им, нито след изчезването им. По същия начин хищните динозаври, например тиранозаврите, за милиони години еволюция също се превърнали в огромни животни.
Макар че много динозаври са имали огромни туловища, те са имали много малък мозък. И с течение на времето той не би еволюирал в нещо по-голямо. Докато средният човешки мозък тежи 1,3 кг, мозъкът на тиранозавъра е бил 400 грама, а на велоцираптора – едва 15 грама, казва Лонгрич.
Независимо че с течение на времето социалният живот на динозаврите става все по-сложен, сега има малко намеци, че те биха могли да се превърнат в разумни същества, ако не бяха изчезнали.
Може би динозаврите биха развили по-голям мозък, но със сигурност не биха могли да станат разумни. Макар че биха могли да доминират на планетата, което би попречило на бързото развитие на бозайниците. Но тази вероятност е много малка, смята ученият.
ОЩЕ: Астероидът, убил динозаврите, предизвикал най-страшното цунами в историята