Учени са изследвали фаюмски портрет на млада жена, датиращ от II век и съхраняван в Музея на изкуствата „Метрополитън“. Те забелязали тумор на нейната шия и предположили, че това вероятно е реалистично изображение на гуша – разширение на щитовидната жлеза. Това се съобщава в статия, публикувана в Journal of Endocrinological Investigation.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
На около сто километра югозападно от Кайро се намира оазисът Фаюм, разположен в естествена падина с площ от около две хиляди квадратни километра. Хората са населявали оазиса от праисторически времена, но неговото икономическо и културно развитие започва в началото на II хилядолетие пр.н.е., когато при царете от XII династия тук е построена нова столица – град Ити-Тауи. Благодарение на изградени канали и язовири в оазиса Фаюм се напоява голяма площ, което му позволява да се превърне в най-богатия район на Египет.
Археолози разкриха тайната на древните строители маи
Фаюм процъфтява и в по-късни времена, когато страната е управлявана първо от династията на Птолемеите, а след това – от римляните. Въпреки множеството находки, направени в района, оазисът е известен преди всичко с така наречените фаюмски портрети. Обикновено те представляват реалистични изображения, направени в гръко-римски стил, които покриват лицата на мумии.
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Традицията на производството им датира от времето, когато във Фаюм започват да се заселват многобройни чужденци, които възприели древния египетски опит за балсамиране на мъртвите. Но в същото време върху лицата на мумиите те не поставяли обемни маски, а портрети. Тези артефакти датират от първите векове на нашата ера и понякога се срещат извън оазиса Фаюм. В момента на учените са известни около хиляда фаюмски портрета.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Рафаела Бианучи от университета в Палермо, заедно с колеги от Австралия, Великобритания и Германия, изследвали фаюмски портрет на млада жена, носеща позлатен венец. Този артефакт, който е с размери 36,5 x 17,8 сантиметра, е придобит в Египет в началото на ХХ век и е датиран от 120 – 140 г. сл.Хр. В момента той се съхранява в Музея на изкуствата „Метрополитън“.
Древният египтянин не приличал на съвременния човек
Учените отбелязват, че на шията на жената ясно се вижда тумор, който не прилича на „пръстените на Венера“ – напречни гънки на шията, които се появяват в резултат на редица физиологични особености. В същото време според учените повечето от фаюмските портрети изобразяват хората реалистично. Според изследователите жената вероятно е имала гуша.
Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
По думите на изследователите все още не са регистрирани по-ранни случаи на гуша при древните египтяни, въпреки че е много вероятно заболяването да е било често срещано. Обяснението е, че въпреки започналата през 1995 г. в Египет масова профилактика, която се заключава в добавяне на калиев йодит към трапезната сол (йодиране), гушата все още е ендемично заболяване във Фаюм.
По-рано стана ясно за разкопки, които се провеждат в оазиса Фаюм. Египетски изследователи откриха голямо погребално съоръжение и редица гръко-римски погребения, които, наред с други неща съдържали папируси и фрагменти от мумии с фаюмски портрети.