С 33% са намалели смъртните случаи в следствие на ХИВ, в сравнение с 2010 г., но глобалните усилия за изкореняване на болестта са в застой, тъй като финансирането пресъхва, съобщиха от ООН.
Още: Паролите на над 1 милиард потребители в света ще се сменят с "ключове за достъп" до края на април
Още: Ново изследване: Децата на разведени родители са с цели 61 % по-висок шанс за инсулт
Приблизително 37,9 милиона души сега живеят с ХИВ - рекордните 23,3 милиона от тях имат достъп до някои антиретровирусни терапии (АВТ), посочва UNAIDS в годишния си доклад.
Подчертавайки огромния напредък от началото на епидемията от СПИН в средата на 90-те години, докладът показва, че броят на хората, умиращи от болестта, е намалял от 800 000 през 2017 г. до 770 000 миналата година, предаде БГНЕС.
Данните показват, че този брой е с блзо една трета по-малък от 2010 г., когато имаше 1,2 милиона смъртни случаи, свързани със СПИН.
Още: Научно изследване определи най-красивото име в света
Още: Северна Америка "капе" в земната мантия, откриха геолози
Но също има и слабости в световната борба срещу СПИН.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Посочен е гробът на Исус Христос: Археолози откриха неоспоримо доказателство
Още: В древна Троя през 2500 г. пр.н.е. всички пиели вино, и то много
Докато смъртните случаи, свързани със СПИН, в Африка, най-засегнатият от епидемията континент, спаднаха през това десетилетие, Източна Европа отбеляза повишаване на смъртност с 5%, а Близкият изток и Северна Африка - с 9%.
На годишна база същите тези региони отбелязаха съответно 29% и 10% увеличение на новите инфекции.
"Спешно се нуждаем от по-голямо политическо ръководство, за да се сложи край на СПИН," каза Гунила Карлсон, изпълнителен директор на UNAIDS.
Още: Откриха нещо нечувано в Африка: Историята на този континент ще бъде пренаписана
Още: Doomscrolling - от 2010 г. насам човечеството стремително затъпява
Десетилетията научни изследвания все още не са довели до лечение или ваксина за човешкия имунодефицитен вирус (HIV), който е заразил почти 80 милиона души и е убил повече от 35 милиона от началото на 80-те години.
ООН заяви, че повече от половината от новите ХИВ инфекции в световен мащаб идват от "ключови групи от населението" - интравенозни наркомани, хомосексуални мъже, транссексуални лица, проституиращи и затворници.
Въпреки това в доклада се казва, че под 50% от тези рискови групи са достигнати от услугите за превенция на ХИВ в повече от половината страни.
Миналата година бяха отпуснати 19 милиарда долара за реагиране срещу СПИН, което е с над 7 милиарда по-малко от очакваните 26,2 милиарда долара за 2020 година.