Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изгубена пътна мрежа на инките и каменни кариери са открити в Перу

13 декември 2023, 08:40 часа • 6687 прочитания

Археолози откриха каменни кариери на инките и неизвестна досега пътна мрежа  провинция Канете, Перу. Тези кариери са изиграли решаваща роля в доставката на строителни материали за стените на обектите на инките. Мрежата от пътища и пътеки е проектирана да улесни транспортирането на сложно изваяни каменни блокове.

Обектите включват Ел Хуарко в Серо Азул и Вилкауаси в Сан Луис де Канете. Изследователите подчертават, че тези маршрути подчертават значителната функция на кариерите като център за обработка на камък и производствен център в Империята на инките през XVI век. Описван е като „първата и единствена кариера за дялан камък на инките [на перуанския бряг“, пише Ancient Orirgins.

ОЩЕ: Туристи съсипаха пътеката към "цитаделата на инките"

Участък от пътека, построена от инките. Снимки: PQN / Peru Ministry of Culture

„Откриването на тази мрежа от пътища на инките и кариерите предлагат ценни изследователски възможности, разкривайки нови прозрения за технологията на майсторите каменоделци на инките, в допълнение към извличането, издълбаването и полирането на каменни блокове, които са били използвани в различни имперски произведения,“ се казва в прессъобщение на Министерството на културата на Перу.

В исторически план Империята на инките се гордее с широка пътна мрежа, обхващаща над 40 000 километра, ипредставляваща една от най-сложните транспортни системи в предколумбова Южна Америка. Въпреки че първоначално е била използвана от конкистадорите през колониалния период за достигане до столицата Куско, непрактичността на конете и волските каруци в трудни терени е довело до евентуалното изоставяне на голяма част от мрежата.

„Въпреки че проучванията все още са в процес, вероятно тези блокове са били преместени от Канете до Паредонес де Наска на перуанския бряг, на повече от 300 километра, през пътеката на инките, известна като Камино де лос Лянос“, се казва още в изявлението.

Най-важното е, че мрежата от пътища и пътеки предлага ценна представа за транспортирането както на добиван, така и на обработен камък до селищата на инките, разположени в крайбрежните райони. През 2024 г. е предвидена археологическа експедиция с основна цел проучване на кариерите.

ОШЕ: Учени изследваха мумията на момче, жертва на ритуала капакоча

Блокове от дялан камък в кариерата

Кариерите на инките са били ключови обекти, неразделна част от строителните начинания на цивилизацията на инките, откъдето са добивали основните суровини за своите архитектурни чудеса. Тези кариери, стратегически разположени в близост до строителни обекти, са изиграли жизненоважна роля в доставката на камъните, необходими за изработката на храмове, дворци, крепости и сложните земеделски тераси, които характеризират архитектурата на инките, според изследване, публикувано от The University of California Press.

Инките демонстрират изключителни умения в каменоделството, използвайки различни видове камъни като гранит, варовик и андезит. Една отличителна черта на кариерите на инките са усъвършенстваните техники, използвани при извличането и оформянето на камъни. Използвайки инструменти, изработени от бронз и камък, инките внимателно извличали големи каменни блокове от кариерите, по-късно ги пречиствали и монтирали на строителните площадки.

Предизвикателството за транспортиране на тези масивни камъни от кариерите до строителните площадки било улеснено от сложна пътна мрежа, включваща рампи, стълби и пътеки. Тази усъвършенствана транспортна система е проектирана да навигира по различни терени, осигурявайки ефективното движение на тежки каменни блокове през обширната Империя на инките. Забележителни кариери са били разпръснати из планините на Андите в Перу, като Олантайтамбо е видно място близо до известната столица на инките Куско.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес