Имало ли е по-велика цивилизация в Андите преди инките?

03 април 2019, 07:37 часа • 20085 | прочитания

Научно откритие доказва съществуването на мистериозна религия, предшестваща цивилизацията на инките с 500 години.

Още: Растенията също страдат от стрес, нов умен сензор им помага

Още: Научен пробив: Превръщат речеви мисли в изговорени думи

Преди стотици години западният бряг на Южна Америка е управляван от инките - загадъчна цивилизация, която се смяташе за най-сложното общество в Америка преди пристигането на Колумб. Дълго преди инките да владеят земите, простиращи се от Колумбия до Чили обаче, още по-мистериозен и древен народ е населявал този високопланински регион на Андите. Тази по-стара империя се нарича Тиуанако и за нея се знае много малко. В пиковия момент от съществуването си тя е наброявала само между 10 000 и 20 000 души.

Налични са малко археологически находки за древната култура на Тиуанако. Учените неотдавна обявиха за откриването на голямо ново парче от пъзела, свързан с нея.

В първото систематично подводно археологическо проучване, проведено край "Островът на Слънцето" във водите на езерото Титикака в Боливия, изследователите откриха доказателства за ритуални жертвоприношения, датирани много по-рано от досегашните предположения.

Още: Математиката е в кръвта ѝ: 13-годишна ученичка е с по-високо IQ от Айнщайн и Хокинг (СНИМКА)

Още: Oткриха липсващата част от легендарна египетска статуя

"Хората често свързват "Островът на слънцето" с инките, защото за тях той е бил важно място за религиозни поклонения, съдейки от построените там церемониални сгради. Нашите изследвания показват, че хората от Тиуанако, които са обитавали района около езерото Титикака между 500 и 1100 г. пр. Хр., са първите хора, които са поднасяли ценни предмети на религиозни божества в района", казва антропологът Х. Каприлес от Пенсилванския държавен университет пред електронното издание Science Alert.

Каприлес и неговият екип са използвали сонарна и подводна 3D фотометрия за сканиране и картиране на дъното по време на 19-дневно изследователско посещение на езерото Титикака. Изследвайки дълбинни седименти в езерото, те открили тамянни горелки с форма на пума, с остатъци от дървени въглища и редица златни и каменни орнаменти.

Смята се, че пумата е била важен религиозен символ на Тиуанако, а специфичен мотив, изобразен върху две златни монети, предполага, че даровете са били предназначени за основната митична фигура в тяхната религиозна иконография, наричана понякога Виракоча. Това е основното божество в религията на инките.

"Все още не можем да знаем със сигурност точно това, което тези древни жертвоприношения са значели за цивилизацията на Тиуанако. Фактът, че такива сложни ритуали изобщо са се изпълнявали, ни разказва повече за изтънчеността на тази култура", пишат учените в доклада си.

Още: Отриха голяма гробница в Египет, датираща отпреди 3600 години

Още: Документ на ЦРУ твърди, че Ковчегът на завета е намерен

Изследователите твърдят, че тези символични церемонии са били крайъгълни камъни на нововъзникващо сложно общество - такова, което би могло да се развива и да се стреми да си сътрудничи с други групи в региона на Андите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес