Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хората с алергии и астма са по-защитени срещу КОВИД; Омикрон бил "по-човешки"

05 декември 2021, 07:15 часа • 7707 прочитания

Хората с алергии, включително сенна хрема, астма и екзема, са с по-малък риск да се заразят с коронавирус, твърди изследване, публикувано в изданието Thorax.

Биолози от Лондонския университет „Кралица Мери“ са изучили данните на 16 000 британци в зряла възраст от май 2020-а до февруари 2021 г. Доброволците трябвало да разкрият информация за начина си на живот – хранене, почивка, работа, физически данни като тегло, ръст, различни болести. По време на изследването COVID-19 бил установен при 3% от хората – 446 души.

Подробният анализ на данните позволил да се установи защитен механизъм: хората с атопични заболявания, като екзема и дерматит, причинени от алергени, както и сенна хрема или ринит, били с 23 процента по-нисък риск от заразяване с коронавирус. Освен това страдащите от астма с 38% по-рядко се заразявали с коронавирус, дори при използване на стероидни ихалатори.

Учените са уточнили, че хората с азиатски произход или живеещите в големи семейства имат по-високи шансове да се заразят с COVID-19. Изследването е проведено преди появата на вариантите делта или омикрон, затова не е известно дали алергичните реакции защитават срещу новите щамове.

Проф. Адриан Мартино, съавтор на изследването, изразява надежда, че то ще бъде полезно в профилактиката на коронавируса.

Вариантът Омикрон бил "по-човешки"

Вариантът Омикрон на COVID-19 по време на поредната мутация може да е взел част от генетичния материал от друг респираторен вирус, вероятно предизвикващ грип. До този извод са стигнали екип специалисти от компанията Nference, които са публикували резултатите от своето изследване на сайта OSF Preprints.

Изследователите твърдят, че генетичната последователност на Омикрон-варианта не се среща в нито един от по-ранните варианти на вируса, наречен SARS-CoV-2, но често се среща в генома на човека и в много други вируси, включително тези, които предизвикват грип.

Ръководителят на изследването Венки Саундараджан от Кеймридж, щата Масачузетс, смята, че включвайки в себе си този конкретен фрагмент, омикрон вариантът „е започнал да изглежда по-човешки“. Според учените това ще позволи на новия вариант на коронавируса да избягва атаки от страна на имунната система. Това може да означава, че за коронавируса е станало по-лесно да попада от организъм в организъм, но заболяването ще протича по-леко или безсимптомно.

Засега учените не знаят дали Омикрон е по-заразен от другите варианти, дали предизвиква тежко заболяване, или ще надмине делта-варианта по разпространеност, подчертават в изследването. За да се получат отговори на тези въпроси, може да са необходими няколко седмици.

Новият вариант на коронавируса – B.1.1.529 – е изолиран за първи път в Южна Африка на 11 ноември, като случаи вече са фиксирани в Япония, Канада, Испания, Швеция, Египет, Австралия, САЩ и други страни.

По-рано британски учени, специалисти от Scientific Advisory Group for Emergencies (SAGE), определиха срока на пандемията от коронавирус. Според тях COVID-19 ще представлява опасност минимум до 2026 година.

В същото време българският представител в Европейската агенция по лекарства проф. Илко Гетов прогнозира, че през втората половина на 2022 година COVID-19 ще се самоунищожи, тоест ще се отдръпне.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес