Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ходел като човек, катерел се като маймуна

25 ноември 2021, 08:40 часа • 14214 прочитания

Международен екип учени е открил поясни прешлени на Австралопитек седиба – изчезнал вид, родствен на Homo Sapiens. Фосилите доказват, че първите хоминини са използвали горните си крайници, за да се катерят като маймуни, а долните – за да ходят като хора, съобщава Университетът на Витватерсранд (ЮАР). Описанието на находките, чиято възраст се оценява на два милиона години, е публикувано в изданието e-Life.

Австралопитек седиба (Australopithecus sediba) е изчезнал вид австралопитек, открит в пещерата Малапа в Южна Африка.

Учените създали модел на гръбначен стълб въз основа на фосили, открити през 2015 г. Изследователите открили, че прешлените идеално се съединяват с части от гръбначния стълб на изкопаем скелет на австралопитек седиба, описани за първи път през 2010 година. Заедно те образуват един от най-пълните образци на поясния отдел на гръбначния стълб на Австралопитек седиба, който дава представа за това как този древен родственик на човека се е придвижвал и се е катерил.

Останките принадлежат на особа от женски пол, която изследователите нарекли Иса, което на суахили означава „защитник“. Антрополозите са установили, че при седиба, както и при хората, има пет поясни прешлена.

Австралопитек седиба - реконструкция в музея на неандерталците (Метман).

Според предишни изследвания на непълна долна част от гръбначния стълб седиба е имал сравнително прав гръбначен стълб без изкривявания или лордоза – вътрешна извивка на поясния отдел в посока напред, което обикновено говори за силна адаптация към изправено придвижване. Според друга хипотеза гръбначният стълб на Иса повече прилича на изчезналите неандерталци и други по-примитивни видове древни хоминини, по-стари от два милиона години.

Новото изследване на антрополозите е установило, че лордозата на седиба е била по-силна, отколкото на другите австралопитеци, открити досега, и подобна извивка на гръбначния стълб е била забелязана само в гръбначния стълб на Турканското момче (Homo erectus) от Кения, датирано на 1,6 милиона години. С други думи, гръбначният стълб на седиба заема преходно положение между гръбначния стълб на съвременния човек (и неандерталците) и човекоподобните маймуни.

Фосилите, описани в изследването, са открити през 2015 година по време на разкопки на планински път в близост до пещерата Малапа в Южна Африка. В пещерата са открити първите останки на австралопитек седиба.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес