Съвместна археологическа мисия на египетски и испански археолози е разкопала едновременно две древни гробници в Египет, в които били открити човешки скелети със златни езици. Находката е направена в провинция Миня в Горен Египет.
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Както сообщава Ahram Online, като се позовава на информация на Министерството на туризма и антиките в Египет, находката е направена от изследователи от университетите на Кайро и Барселона. Двете гробници, чиято възраст се оценява на около 2500 години, са открити в Горен Египет, в археологическата местност Ел Бахнаса.
За съжаление една от гробниците е била разграбена още в дълбока древност, но не всички ценности са били отнесени от грабителите. Например на входа на първата гробница са открити останките на две тела със златни езици. Във вътрешността на гробницата е открит голям саркофаг, изработен от варовик. Неговата особеност е, че капакът е изработен в антропоморфна форма – той изобразява женска фигура.
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Снимка: Ministry of Tourism & Antiquities, Egypt
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Втората гробница е разположена в съседство с първата и се оказала цяла и невредима. Археолозите били първите, които разпечатали входа към нея. Както съобщава ръководителят на разкопките проф. Хасан Амер от Университета в Кайро, в тази гробница също е открит варовиков саркофаг с капак с формата на човешка фигура.
В гробната камера са открити две стенни ниши, в които има погребални предмети: множество кани и цяла колекция от 402 зелени фаянсови фигурки, амулети и мъниста. Най-голям интерес за учените в момента представляват златните езици, които вече са изпратени за изследване в лабораторни условия.
Археологическа мисия работи в района на Ел Банаса от 1992 г. През годините там са открити няколко ценни артефакта, включително колекция от саитската, гръцко-римската и коптската епоха. Самият град Ел Бахнаса е бил столица на 19-и ном, тоест на провинция Горен Египет. Този град е известен със своите папируси с текстове на гръцки език.
Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
По-рано мумии с амулети златни езици са били открити и при разкопки в Александрия.