Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

До няколко десетилетия жените ще са значително по-малобройни от мъжете и това е проблем

13 август 2021, 17:47 часа • 7315 прочитания

Културните предпочитания в полза на момчетата в много страни по света и пренаталния скрининг, позволяващ на родителите да определят пола на детето, ще доведат до неравномерно разпределение на мъжете и жените в световен мащаб, установи ново научно изследване. Ако процесът продължи със сегашния темп, до 2030 г. ще има дефицит от най-малко 4,7 милиона жени, а до 2100 г. тази цифра може да набъбне до 22 милиона.

Още: Внезапно изчезнали. Как е загинала древната Индска цивилизация

Още: Африка се разцепва двойно по-бързо, отколкото се смяташе

През последните 40 години пренаталната селекция се превърна в най-видимата последица от „предпочитанията да имаш син“. Иначе казано, с пренатален скрининг, позволяващ на родителите да определят пола на детето, повечето от тях се спират на момче. Подборът на пола на бъдещите бебета наред с принудителните детски бракове при момичетата и осакатяването на женските гениталии в някои части на света са едни от ключовите вредни практики, определени от ООН като заплаха за междуполовото равновесие по света.

Селективните аборти остават основен механизъм за избор на пола на бебетата в различни държави от Южна Азия до Югоизточна Европа. Те водят до неравновесие между половете много над естественото ниво и до появата на излишък от мъже, водейки ни към една популация с все по-малко жени в сравнение с мъжете.

Това не е ново явление. Предишни проучвания показват, че има 45 милиона „изчезнали“ женски раждания между 1970 и 2017 г. именно поради пренаталния подбор на пола. От тях 95% са в Китай и Индия. Сега, в ново проучване, група учени прогнозира, че в 12 страни, за които е известно, че се изкривява съотношението между половете преди раждането, ще има нови 4,7 милиона „неслучили се“ раждания на момичета до 2030 г.

Още: От Александър Македонски до Доналд Тръмп: Как монетите стават инструменти за власт и пропаганда

Още: STAR Channel те кани да се отпуснеш със завладяващи премиери и любими сериали (ВИДЕА)

Процесът ще се засили в дългосрочен план, казват изследователите, като до 2100 г. се очаква недостиг на родени момичета от 5,7 милиона. По-големият брой на мъжете спрямо жените в крайна сметка вероятно ще намалее в многолюдни страни като Индия и Китай, но може да се увеличи в други държави като Пакистан и Нигерия, казва Фънцин Чао, съавтор в изследването.

Изследователите предупреждават, че тенденцията ще доведе до неизвестни социални и икономически последици. Те очакват различни демографски проблеми, като например голям брой млади мъже, които не могат да си намерят съпруги през следващите десетилетия, както и увеличено насилие над жените.

По-малко от очакваното женско население в една популация също може да доведе до повишени нива на асоциално поведение и насилие и в крайна сметка може да повлияе на дългосрочната стабилност и устойчивото социално развитие, пишат изследователите.

Необходими са политики, основани на мониторинг, застъпнически кампании, както и преки и косвени мерки за борба с пристрастията към половете, за да се забави неблагоприятното нарастване в съотношението между тях.

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Изследването е публикувано в списанието BMJ Global Health.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес