Учени предупреждават, че Африка се разпада по-бързо, отколкото се смяташе досега. Пукнатината с дължина 56 километра в пустинята на Етиопия се появила през 2005 г., но оттогава се разширява с повече от сантиметър на година. Преди това изследователите смятаха, че разцепването на континента ще отнеме десетки милиони години, но Кен Макдоналд, професор в Калифорнийския университет в Санта Барбара, казва, че това вероятно ще се случи в рамките на един до пет милиона години.
Разделянето също образува ще нов океан и нов континент на Земята.
Африканският океан и континентът Нубия
„Това, което може да се случи, е, че водите на Индийския океан ще навлязат и ще наводнят това, което сега е Източноафриканската рифтова долина“, казва Макдоналд пред DailyMail.
ОЩЕ: Нов океан се формира и разделя Африка на две
Той добавя, че новият океан може да стане толкова дълбок, колкото Атлантическия, ако водите продължат да се вливат в района. Разломът се простира през Сомалия, Кения, Танзания и половината Етиопия, която според професора ще се превърне в нов континент, наречен Нубия.
Въпреки че двете части се движат изключително бавно, по думите на Макдоналд това е впечатляващо предвид огромния размер на Африка.
„В мащаба на човешкия живот няма да видите много промени. Ще усещате земетресения, ще видите изригване на вулкани, но няма да видите как океанът нахлува през нашия живот.“
Разлом на 22 милиона години
Разделянето е през Източноафриканската рифтова система, която е разлом от около 3200 километра, образуван преди най-малко 22 милиона години, където се намират Големите езера на континента. В този регион се срещат две тектонски плочи – Сомалийската и Нубийската (Арабската), които активно се отдалечават една от друга.
ОЩЕ: Геолози преразгледаха историята на произхода на континентите
Литосферата на Земята, образувана от кората и горната част на мантията, е разделена на тектонски плочи. Но механизмите зад движенията все още не са разкрити. Според някои изследователи механизмът е бавно, кръгово движение на частично разтопена скала, причинено от горещината, издигаща се от ядрото на Земята.
Най-старият и най-добре очертан разлом в Африка се намира в региона Афар в Етиопия и е познат под името Афарски триъгълник или Етиопски рифт. Zyzzy / Wikimedia Commons / CC BY 2.0
Именно движението на плочите е това, което се случва в Източноафриканската рифтова система. „Има приплъзване и разломи, които провокират земетресения, заедно с видими признаци на активни вулкани“, казва Макдоналд.
„През последните години основните усилия бяха да се разбере къде точно отиват разклоненията на тази рифтова система. Северната част беше сравнително добре разбрана, минавайки през Джибути и Кения, но на юг хората наистина нямаха много представа.“
ОЩЕ: Геолози откриха следи от континента Арголенд
Източна Африка се отделя
Бившият консултант на НАСА и Космическите сили на САЩ Александра Дотен обяснява в своя канал Astro Alexandra в Instagram: „Източна Африка се намира на плочата на Сомалия. Линията по границата е Големите африкански езера. Това са едни от най-големите езера на Земята. Това са 25 процента от цялата незамръзнала повърхностна прясна вода на планетата и те съдържат около 10 процента от всички видове риби на Земята.
Езерата са се образували, защото Източна Африка се отделя от останалата част на континента. Сомалийската плоча продължава да се движи още по на изток, създавайки гигантска рифтова долина точно тук. В крайна сметка Източна Африка ще се превърне в нов континент, отделен от останалата част на Африка от нов океан.“
Преди това изследователите вярваха, че „разделянето“ ще отнеме десетки милиони години, но по думите на Макдоналд разделянето може да се случи в рамките на един до пет милиона години.
Изследване, публикувано в Frontiers in Earth Science през 2024 г., подчертава, че различните части на Източноафриканската рифтова система показват различни нива на вулканична активност, свързани с разцепването.
Остров Мадагаскар също ще се разцепи
Пукнатини се появили и в Кения през 2018 г. след обилни валежи, като някои местни жители съобщили, че по това време са усетили треперене на земята. Изследователите предполагат, че такива "пукнатини" ще продължат да се образуват, докато двете плочи се раздалечават – като Мадагаскар също ще се разцепи на два отделни острова.
ОЩЕ: Неуловимата Зеландия. Невидимият осми континент действително съществува
Frank Vassen / Wikimedia Commons / CC BY 2.0
В изследване на Virginia Tech от 2020 г. изследователите предполагат, че нови океани ще се образуват първо в северната част на рифта.
„Степента на разделяне е най-бърза на север, така че ще видим първо там да се образуват нови океани“, казва Д. Сара Стампс, професор от катедрата по геонауки.
„Повечето предишни изслидвания предполагат, че разширението е локализирано в тесни зони около микроплочи, които се движат независимо от околните по-големи тектонски плочи.“