Клонирането на динозаври, както се случва във филма на Стивън Спилбърг "Джурасик парк", е всъщност невъзможно, доказаха австралийски учени, предаде БГНЕС.
Изследователите от университета "Мърдок" в Западна Австралия направили радиовъглероден анализ на костна тъкан, взета от останките на 136 птици моа - гигантска птица, обитавала Нова Зеландия и напълно унищожена от аборигените преди около 600 г.
"Анализът показа, че количеството ДНК в костната тъкан, съхранявана при температура 13,1 градуса по Целзий, намалява наполовина на всеки 521 г. При минус 5 градуса последните молекули ДНК ще изчезнат след около 6,8 милиона години след смъртта на животното. Следователно, клонирането на динозавър, умрял преди 60 и повече милиона години, е практически невъзможно", категоричен е ръководителят на изследователския екип Майк Бейнс.
В научно-фантастичния роман на Майкъл Крайтън "Джурасик парк", послужил за основа на филма на Спилбърг, учен населява остров в Карибско море с клонирани динозаври, изчезнали преди 65 млн. години. Това е периодът, известен като Юрски или на английски - Jurassic.
"След излизането на филма през 1993 г. учените по цял свят бяха завладени от еуфория, вярвайки, че всичко това е възможно и в действителност. За съжаление, клонирането на динозаврите е мит. Нашият радиовъглероден анализ категорично доказва това. Последната молекула от костната тъкан на последния динозавър е изчезнала преди милиони години", отбелязва Бейнс.
Редактор: Десислава Ушатова