Американски учен оспорва разпространената представа за жестоката опозиция между двете полукълба на главния мозък – дясно и ляво, съобщава The Independent.
Широко разпространената представа за работата на мозъка се заключава в това, че лявото полукълбо отговаря за логиката, а дясното – за емоциите и творчеството. Освен това се смята, че хората се делят на характерни типове ("рационални" и "интуитивни") в зависимост от преобладаването на едното или другото полукълбо.
Джефри Андерсън от университета на Юта е провел специално изследване – той сравнил как работят двете полукълба на главния мозък на повече от хиляда души. Ученият установил, че връзките между участъците били разделени приблизително еднакво – с други думи, нито един от изследваните не притежавал по-силни връзки с едното от полукълбата.
"Разбира се, някои хора действат по-логично и методично, а други – по-интуитивно, като импровизират. Но това явление няма нищо общо с функциите на дясното и лявото полукъбо", отбелязва Андерсън.
Според учения този мит е възникнал благодарение на получилото Нобелова награда (1981) изследване на Роджър Спери за функциите на различните полукълба. Но идеята да се наричат те "логично“ и "емоционано" принадлежи изключително на популярната психология.
Тя не се потвърждава нито от изследвания за организацията и функционирането на мозъка, нито от историята на болестите на пациентите, пострадали от увреждане на едното или другото полукълбо. Популярността на този мит очевидно се основава на склонността на хората към мислене чрез бинарни опозиции.