Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Човешки останки и ритуални дарове от Лужишката култура са открити на дъното на пресушено езеро

25 януари 2024, 07:50 часа • 16925 прочитания

Археолози са открили необичаен паметник на Лужишката култура в Полша. На мястото на бивше езеро те намерили останките на най-малко 33-ма души, починали около 1040 – 780 г. пр.н.е., както и голям брой артефакти, включително повече от 550 бронзови предмета – ритуални приношения, очевидно направени около 600 – 500 г. години пр.н.е. Това се съобщава в статия, публикувана в списание Antiquity.

Около XII век пр.н.е., тоест през бронзовата епоха, в Централна и Източна Европа възниква Лужишката археологическа култура, просъществувала до IV век пр.н.е. Тя получава името си в чест на едноименния исторически и географски регион, разположен в съвременните германски и полски земи. Носителите на Лужишката култура се занимавали предимно със земеделие и животновъдство и били запознати с металургията.

Обикновено тези хора погребвали покойните според обреда на кремация, поставяйки останките и придружаващото оборудване в урна или яма. Но някои групи от тази общност също практикували погребение. Освен това са известни и гробни могили от Лужишката култура, включително погребения на представители на древния елит.

Яцек Гачковски от Университета „Николай Коперник“ в Торун и негови колеги разказват за откриването на нов паметник на Лужишката култура. В селската община Папово Бискупе, разположена в Куявско-Поморско войводство, членовете на исторически клуб използвали метални детектори, за да открият находища на древни метални артефакти на земя, която преди това е била заета от пресушено езеро.

Последвалите археологически разкопки разкрили останките на най-малко 33-ма души от различни възрастови групи и изследователите не забелязали никакви признаци на насилствена смърт по техните кости. Радиовъглеродното датиране показало, че тези хора вероятно са живели около 1040 – 780 г. пр.н.е. По-късно местните жители оставяли ритуални дарове в езерото. Така археолозите открили повече от 550 бронзови артефакта, включително дамски бижута и конско снаряжение, които първоначално лежали в кошници от брезова кора. Заедно с тях имало и други предмети, като например артефакт от еленов рог, датиран с радиовъглерод. Той показал, че находките датират от 760 – 410 г. пр.н.е. Освен това откритите тук обеци позволили да се уточни датировката към 600 – 500 г. пр.н.е.

Изследователите отбелязват, че даровете, състоящи се от метални изделия, са добре известни в земите, заети от Лужишката култура, но в по-южните райони. Преди това се предполагаше, че това не е било характерно за северните групи.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес