Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Човешка ДНК вече може да бъде извлечена от шепа пясък

20 май 2023, 07:50 часа • 4424 прочитания

Всичките осем милиарда души на Земята непрекъснато кашлят, плюят, мият се и отделят огромно количество от своя генетичен материал, който остава на плажния пясък и после попада в дълбините на океана, тече заедно с речната вода и се носи с въздушните потоци високо над Земята. Според резултатите от изследване, проведено от учени от Университета на Флорида (САЩ) и публикувано в списанието Nature Ecology & Evolution, следи от човешко присъствие все още не са открити само по най-високите планински върхове и някои отдалечени острови. Но нещата все още могат да се променят.

Стъпки на изчезнали хора на 300 000 години са открити в Шьонинген

Повсеместното разпространение на нашата ДНК е както научно благо, така и етична дилема. Сравнително простото откриване на генетични образци може да служи както за идентифициране на нови ракови мутации в образците, измити в канализацията (това ще ни позволи да преценим тяхното разпространение в популацията на определено място и да разберем до какви видове рак могат да доведат) или за определяне на ДНК на престъпник чрез вземане на проби от въздух на местопрестъплението и за получаване на човешка генетична информация от изпран чаршаф или лъжичка с пясък от детски пясъчник.

По време на цялото изследване учените открили човешка ДНК буквално навсякъде, а качеството на събраните проби било малко по-лошо, отколкото ако бяха взети директно от донор. Именно учените имали затруднения с публикуването на резултатите: като представят в своето изследване пълните ДНК последователности на неизвестни хора, но без да получат тяхното съгласие, авторите могат неволно да извършат престъпление.

По-рано подобни методи за събиране на ДНК са били използвани за изследване на морски костенурки, когато учените събирали ДНК проби от плажове, където снасят яйцата си застрашените от изчезване влечуги. Това позволило да се оцени заплахата от ракови заболявания, към които костенурките са податливи.

Пренаписване на човешката история: Намерени са брадви на 300 000 години

В същото време, освен на костенурки, в пробите била открита и много човешка ДНК. Изследователите решили да разберат колко често се среща в околната среда и дали събраните проби могат да се използват за секвениране.

Учените са успели да изолират човешка ДНК от проби във Флорида и Ирландия, от речна вода и проби от градски въздух. Изключения бяха планински поток, извиращ високо в планината, и плаж на далечен остров, на който никога не са живели хора: в тях не били открити човешки генетични следи.

Сега, заключават изследователите, е време научната общност, правоприлагащите органи и политиците да помислят върху проблемите около съгласието и неприкосновеността на личния живот и да разработят правна рамка за използване на такива ДНК проби без съгласието на хората, от които са получени.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес