Сходството на поставилия на колене света нов коронавирус SARS-CoV-2 с коронавирус, открит при прилепите, е над 96%, но има една съществена разлика – прилеповият коронавирус не може да зарази човек. Това констатират в своя статия за списание Science for Nature д-р Хелиана Дундарова и Александра Насимова.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Още в началото на седмицата Actualno.com посочи тази връзка в своята статия "Истина или лъжа: Китайската комунистическа партия е създала и е виновна за коронавируса". Става въпрос за срещащия се при прилепите коронавируса CoV RaTG13. Заключението в Science for Nature е, че на този вирус му липсва S протеинът, с който SARS-CoV-2 успява да се захване за ензима ACE2 на епителните клетки на човешкия бял дроб.
Въпреки това, авторите на статията изключват човешка намеса в произхода на SARS-CoV-2. Те коментират два възможни сценария – директна еволюция от прилет към човек или еволюция от прилеп през междинен гостоприемник към човек.
В допълнение, изследване на китайски учени върху произхода и еволюцията на организмите, включващо анализ на проби от прилепи от Африка, САЩ, Китай, Европа, включително и България, потвърждава близкородствеността на китайските проби с новия коронавирус. Пробите от България и Кения образуват отделна група, която не е свързана с китайските. Това изследване показва, че прилепите в нашата страна, Европа и Африка не са резервоар на SARS-CoV-2, причиняващ респираторен синдром COVID-19, става ясно от научната статия на нашите автори.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Пълни подробности от написаното научете ТУК!
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 24 април"