Археолози разкриха една от тайните на древните жители на Паленке

17 април 2022, 08:00 часа • 21340 | прочитания

Археолозите в Мексико са използвали много фино сито, за да отсеят седиментите от дъното на жертвен кладенец в мистериозния древен град Паленке. Изследването е помогнало да се определи какво точно са принесли в жертва на боговете представителите на маите, става ясно от съобщение на сайта на Националния институт по антропология и история (INAH). Паленке се намира в щата Чиапас. Смята се, че е бил столицата на кралството Бакул и бил основан през III век от н.е., но основните сгради в него датират от VII и VIII век. Крахът на Паленке е бил през IX век, но причината не е установена.

Още: Растенията също страдат от стрес, нов умен сензор им помага

Още: Научен пробив: Превръщат речеви мисли в изговорени думи

Градът е пълен с тайни и е известен със своите барелефи и резбовани плочи, каквито не са откривани на друго място. Като част от новия проект археолозите са проучили стотици животински останки, семена, дървени въглища, черупки и други материали, открити на дъното на ритуалния кладенец.

Както пояснява участникът в проекта Карлос Мигел Варела Шерер, всички тези неща са били жертвени приношения на боговете. Техният анализ е позволил не само да се определи какво точно маите са принасяли в жертва на своите покровители, но и установил голямо разнообразие от жертвени предмети. Освен това станало ясно, че маите са провеждали религиозни празненства.

Откриха най-древния фрагмент от свещения календар на маите

Още: Математиката е в кръвта ѝ: 13-годишна ученичка е с по-високо IQ от Айнщайн и Хокинг (СНИМКА)

Още: Oткриха липсващата част от легендарна египетска статуя

Тези празненства са се състояли в двореца, където е бил разположен и жертвеният кладенец. Този дворец се счита за най-сложната и най-голямата сграда в града. Той е бил едновременно и храм, и административен център, в който се провеждали срещи на най-високо ниво, приемали се посланици от други кралства и се решавали различни политически въпроси.

За да получат образци, учените изградили сложна структура. Дънните наноси били изведени от кладенеца до потока, където били монтирани две опори и поставено сито. Самите проби били подбрани ръчно след пресяването.

Упоритата работа дала резултати. Установено било, че в жертвения кладенец са се намирали останките на 17 различни вида. Освен това 58 процента от останките принадлежали на различни риби, 19 процента - на мекотели, 11 процента - на ракообразни, пет процента - на птици, четири процента - на влечуги и три процента - на бозайници. Те вече са идентифицирани.

Съдейки по анализа, маите в Паленке са принасяли в жертва на боговете миди, охлюви, сладководни раци, бял костур, пъдпъдъци, костенурки, броненосци, домашни кучета, елени и др. С други думи, жителите на древния град са използвали местните ресурси за религиозни приношения, тоест всичко, което са могли да получат на място. При изучаване на жертвоприношения в други градове на маите учените многократно са откривали предмети, които са били донасяни от много отдалечени региони.

Още: Отриха голяма гробница в Египет, датираща отпреди 3600 години

Още: Документ на ЦРУ твърди, че Ковчегът на завета е намерен

ВИЖТЕ ОЩЕ: "Атлантида" от легендите на маите е открита в кратера на вулкан

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес