Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Археолози преоткриха стенописи, намерени в Перу преди повече от 100 години (ВИДЕО)

26 ноември 2022, 11:00 часа • 3893 прочитания

Археолози преоткриха стенописи в Перу, открити за първи път от иманяри през 1916 г. Дълго време учените знаели за тази древна картина, открита на паметника Хуака Пинтада, само от оскъден доклад и черно-бели снимки. Освен това завършилите наскоро разкопки разкрили неизвестни досега произведения, съобщава The ​​Guardian.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

На северния бряг на Перу, на около 25 километра от съвременния град Чиклайо, се намира малък пирамидален хълм, който местните наричат ​​Хуака Пинтада. Според легендите това са останките от древно светилище, построено много преди установяването на властта на инките. През 1916 г. банда иманяри разкопават мястото, откривайки стена с дължина около 30 метра, украсена със стенописи. Още на следващата година немският учен Енрике Брюнинг, който живее в Перу, публикува кратка статия, в която описва древните руини в района на Чиклайо-Ламбайеке, като споменава откритите тук стенописи. 20 години по-късно обаче американски изследователи правят разкопки в района и не откриват и следа от тях.

Вече през 1976 г. антропологът Ричард Шедел, който работи в Германия с архива на Брюнинг, открива снимки на стенописите, намерени в Перу. Сред тях имало изображение на забележителен фриз с дължина около 15,5 метра, боядисан в черни, бели, жълти, червени и сини цветове. След като анализира снимките, изследователят стига до извода, че находките са сред най-добре запазените стенописи, открити по северното крайбрежие на Перу. Самото древно изкуство обаче не е намерено.

Сам Гавами от университета във Фрибург и 18 перуански студенти от 2019 г. (с пауза заради пандемията) до този ноември са провеждали разкопки на паметника Хуака Пинтада. Според ръководителя на разкопките в продължение на две години изследователите не са могли да получат разрешение за работа от собствениците на земята, тъй като античният паметник, където някога е бил открит стенописът, сега е частна собственост.

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

Усилията на археолозите обаче не били напразни – те успели да открият стенописа с митологични сцени, открит за първи път преди повече от сто години. Но това преоткриване не свършва дотук. Изследователите открили и плоскост с дължина около 11 – 12 метра с древни изображения, които иманярите през 1916 г. са подминали.

Археолозите смятат, че находките принадлежат на културата Ламбайеке и датират от IX век. В същото време професор Луис Хайме Кастило от Папския католически университет в Перу смята, че откритите стенописи демонстрират съчетание от иконографията на културите Ламбайеке и по-старата култура Моче, която процъфтява в региона около 100 – 700 г. сл.Хр.

ОЩЕ: Останки от големи детски жертвоприношения са открити в Перу

Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)

Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес